A terhesség alatti felfázás, pontosabban húgyúti fertőzés vagy hólyaghurut, a húgyutak bakteriális gyulladása. Bár a kezeletlen, súlyossá váló húgyúti fertőzés jelenthet veszélyt a terhességre, de megnyugtató, hogy felfázás vagy húgyúti fertőzés az összes terhességnek csak mintegy 2 százalékában fordul elő, azaz százból mindössze két kismamát érint. A terhesség alatti felfázás tüneteit felismerve a kellemetlen panaszok gyorsan orvosolhatók, mutatjuk, hogyan.
Felfázás a terhesség korai szakaszában gyakrabban jelentkezik. Várandós nőknél a húgyúti fertőzések fokozott kockázata az első trimeszter alatt, általában a 6. és a 24. hét között gyakoribb az ilyenkor természetes, húgyúti elváltozások miatt. Ilyenkor a méh közvetlenül a hólyag tetején ül, és ahogy a növekszik, a megnövekedett súlya akadályozhatja a vizelet elvezetését a hólyagból.
A pangó vizelet baktériumok elszaporodását és gyulladás, fertőzés kialakulását okozhatja. Azoknál a nőknél, akik korábban többször is átestek húgyúti fertőzésen vagy visszatérő felfázással küzdöttek, nagyobb a valószínűsége, hogy a várandósság alatt is megfertőződnek.
Terhesség alatti felfázás tünetei
Előfordulhat, hogy a felfázás a várandós kismamáknál nem is okoz semmilyen tünetet, miközben a baktériumok jelen vannak az ürített vizeletben. Ez várandósok számára javasolt szűréseken, a szokásos vizeletvizsgálattal derülhet ki.
Ha az alábbi tünetek közül egyet vagy többet tapasztalunk, keressük fel az orvosunkat:
- Fájdalom vagy égő érzés vizelés közben
- A szokásosnál gyakrabban kell vizelni
- Vér vagy nyálka a vizeletben
- Görcsök vagy fájdalom az alhasi tájékon
- Fájdalom a közösülés során
- Hidegrázás, láz, izzadás, vizeletszivárgás
- Vizelet mennyiségének változása, több vagy kevesebb
- Vizelet zavarosnak tűnik, bűzös vagy szokatlanul erős
- Fájdalom, nyomás vagy érzékenység a hólyag területén
Amikor a baktériumok már a vesékbe is átterjedtek, akkor akut vesemedence-gyulladást is okozhatnak, ezért ha hátfájást, hidegrázást, lázat, hányingert és hányást tapasztalunk, azonnal forduljunk nőgyógyász orvosunkhoz!
Felfázás kezelése terhesen
Ha kezdődő tüneteket tapasztalunk, akkor a terhesség alatti felfázásra gyógyszert kell szednünk. Sajnos a tőzegáfonya terhesség alatt nem jelent biztonságos megoldást. A tőzegáfonyából vagy egyéb gyógynövényekből készült étrend-kiegészítők támogathatják a kényelmetlen, fájdalmas tünetek gyógyulását, de ezek szedését ne kezdjük el önállóan, mindenképpen egyeztessünk nőgyógyászunkkal.
Ha a vizelettenyésztés eredménye igazolja a gyanút, akkor mielőbbi gyógyszeres kezelésre van szükség. Sok kismamában felmerül, hogy mennyire biztonságos a felfázás kezelése antibiotikummal terhesség alatt. Nos, a húgyúti fertőzések és a hólyaghurut kezelése terhesen is leggyakrabban antibiotikummal történik.
Az orvosok általában 3-7 napos antibiotikum kúrát írnak fel, amely biztonságos a kismama és a baba számára is. Az ülőfürdőt terhesség alatt kerüljük, különösen a meleg vagy forró vízben való hosszas ücsörgést, mert ez alhasi vérbőséget, ezáltal vetélést is okozhat.
Miért kell felfázásra gyógyszer terhesség alatt?
Ha a fertőzés okozta gyulladás súlyos, visszatérő vagy hosszantartó és nem kezdik el időben kezelni, az a méhre vagy a méhlepényre terjedve korai burokrepedést, méhfertőzést, vetélést vagy koraszülést esetleg a magzat fejlődési zavarát okozhatja. Ezért fontos a terhesgondozáson megjelenni és a szükséges vizeletvizsgálatokat elvégeztetni. A panaszok elmúltával se hanyagoljuk el a kontrollt: érdemes havonta elvégeztetni a vizeletvizsgálatot.
Forrás:
Nincsenek hozzászólások