Vajon hány hetes terhes lehetek?
A pozitív terhességi teszt új időszámítást hoz a kismamák és a leendő apukák életébe. Ez nem csak képletesen igaz, hanem szó szerint is. Hiszen az első kérdés, ami ilyenkor felmerül a várandós hölgyekben az biztosan az, hogy vajon hány hetes terhesek lehetnek? A terhesség ugyanis nem a köznyelvben megszokott hónapokban számolódik, hanem sokkal inkább hetekben.
Ebben a cikkben körbejárjuk, hogy hogyan számolják ki a terhesség heteit, és megnézzük, hogy melyik hétről mit érdemes tudni.
Hány hetes terhes lehetek?
A nők többsége a várandóságot a menstruáció kimaradásából sejti meg. A legtöbben erre a jelre csinálják meg a terhességi tesztet is. Ilyenkor azonban már a terhességi idő akár több hét is lehet.
A várandóság ugyanis nem a két pozitív csík megjelenésétől számítódik. Akkor vajon hány hetes terhes lehetek? – merül fel a kérdés a kismamákban.
A legtöbb várandós anyuka nincs tisztában azzal, hogy a menstruációs és az ovulációs ciklus egyaránt beleszámítanak a terhesség első két hetébe. Azaz a terhesség hetei az utolsó menstruáció első napjától számolódnak. Természetesen azon a napon a várandóságról még szó sincs, de a megtermékenyülés már biztosan ebben a ciklusban történt meg. Vagyis ezt az időpontot kell alapul venni ahhoz, hogy megállapítsuk hány hetes terhesek lehetünk.
A terhesség hetei
A várandóság 40 hetében varázslatos dolgok történnek az anyaméhben. Egy aprócska sejtből a 280. napra egy csodálatos kisbaba fejlődik ki. Az egymást követő hetekben más-más élettani változások történnek a kisbabánkkal és velünk, amelyek miatt fontos tisztában lenni azzal, hogy hány hetes terhesek lehetünk.
A fejlődés és a változások 40 hete nagyjából három hónapnyi szakaszokra, azaz trimeszterekre különíthető el. Az ezekben zajló történéseket az interneten fellelhető babakalkulátorok segítségével is nyomon követhetjük.
A trimeszterek
Az első trimeszter a terhesség előtti utolsó menstruációs vérzéstől a 12. hétig tart. Az ebben az időszakban fellépő hormonális változások megviselhetik a leendő édesanyákat.
Beköszönthetnek a hangulatingadozások, az émelygés, hányás, hányinger, vagy a leküzdhetetlen fáradtság. A kellemetlenségeket ellensúlyozhatja az a tudat, hogy gyakorlatilag az első trimeszter végére kisbabánk minden fontos szerve kialakul.
A második trimeszterbe lépve a vetélés esélye már drasztikusan lecsökken, hiszen az embrió már biztosan beágyazódott. A 13. és 28. hét közötti időszakban a kismamák újra fittnek érezhetik magukat, hiszen a kezdeti rosszul létek eddigre szinte mindig elmúlnak. A gömbölyödő pocak pedig a külvilág számára is láthatóvá teszi az örömhírt.
Ráadásul ebben a trimeszterben már nagy eséllyel az is kiderülhet, hogy kislány vagy kisfiú növekszik odabenn.
A várandósság utolsó trimesztere a 29. héten kezdődik, aminek fő történése a kisbabánk növekedése. Ekkora már jócskán érezhetjük a várandóságot inkább terhességnek, hiszen a megnövekedett pocak súlya hátfájást, légszomjat okozhat. Ilyenkor már a legtöbb kismamának jól esik a pihenés.
A nehézségeket kompenzálja, hogy a kisbaba mozgása ilyenkor már nagyon látványos tud lenni a külső szemlélők számára is.
A női szervezet és a kisbaba az utolsó néhány hétben felkészülnek a szülésre és a születésre. A kismama melleiből előtej kezdhet szivárogni, a teste pedig felpuhul és készül az elengedésre. A kisbaba pedig ösztönösen befordulhat fejjel a szülőcsatorna irányába.
Érdekesség, hogy a statisztikák szerint mintegy a várandósok fele a kiírt szülési időponthoz képest 10 nappal később vagy előbb hozza világra gyermekét.
Amint látjuk az, hogy hány hetes terhesek lehetünk nem csak a szülésidőpontjának meghatározása miatt lehet fontos, hanem a különböző élettani változások és azokkal járó szükséges vizsgálatok miatt is.
Kísérjük figyelemmel különböző babakalkulátorok segítségével ezt az elképesztő 40 hetet!
Nincsenek hozzászólások