Mire kell figyelnie a kismamának a terhesség utolsó szakaszában? Vannak tünetek, amelyek óvatosságra intenek. Mit jelez az alhasi fájdalom és a hasmenés?
Mire kell figyelnie a kismamának a terhesség utolsó szakaszában? Mely tünetek azok, amelyek fokozott odafigyelést igényelnek? Mit jelez az alhasi fájdalom és a hasmenés? A 3. trimeszter nehézségei közül most a hasmenés okait és kezelését járjuk körül.
A 3. trimeszter, azaz a várandósság utolsó harmada a 28. terhességi héttől indul. Már nincs sok hátra, hisz a baba a 35. hétre már majdnem teljesen kifejlett és bármikor behelyezkedhet a szülőcsatorna irányába.
Hadd éljek azzal a szemléletes képpel, hogy ilyenkor a pocak már bizony egyre „terhesebb”. Keményedik a poci, és a kismama már bármikor érezhet alhasi görcsöket, gyötörheti akár enyhe hányinger, vagy éppen hasmenés is jelentkezhet. Megjelennek az úgynevezett jóslófájások, amelyek már a közeledő vajúdás előjelei.
Terhesség és hasmenés
Terhesség alatti hasmenésről viszonylag ritkán hallani, mert a várandósok többsége inkább székrekedéssel küzd, ezért a legtöbb anyuka meg is ijed, ha hasmenést tapasztal. Különösen a 3. trimeszter vége felé, a 36 hetes terhesség hasmenés tünetei okozhatnak riadalmat.
Hasmenést terhesség alatt. Mi okozhatja?
Ahogy normál esetben, úgy terhesség alatt is lehet a hasmenés oka gyomorrontás. Nyers hús, lágy sajt, nem megfelelően megmosott nyers zöldség, gyümölcs a terhesség alatt különösen kerülendő, de ha minden óvintézkedést betartottunk, mégis az étvágytalanság vagy a gyomorrontás jeleit tapasztaljuk, akkor sem kell megijedni.
Fontos a folyadékpótlás és fogjuk magunkat mindenképpen néhány napos gyomorkímélő diétára. Kerülendő a vízhajtó ételek és italok, például kávé fogyasztása. Az általános javallatnak megfelelően, amíg nem ürül ki a szervezetből a hasmenést okozó vírus, nem célszerű hasfogó készítményeket bevenni. Fontos, hogy megszabaduljon a szervezetünk a kórokozóktól. Ha azonban a gyomorrontás, hasmenés 2-3 nap után sem enyhül vagy múlik el magától, mindenképp forduljunk orvoshoz.
A hasmenés felfázás jele is lehet, bár erre inkább a terhesség első trimeszterében kell különösen odafigyelni. A vírusos hasmenés terhesség alatt is általában erős hasi görccsel jár és a vízszerű hasmenés gyorsan átfut a kismama szervezetén. Ha az alhasi fájdalom vagy a gyakori vizelési inger tüneteit tapasztaljuk hasmenés mellett, érdemes mielőbb felkeresni a nőgyógyászt, aki vizeletmintát vesz és/vagy széklettenyésztést is elrendelhet.
A túlzásba vitt magnéziumbevitel is okozhat hasmenést a terhesség alatt. Bár kétségtelen, hogy a magnéziumpótlás a terhesség alatt fontos, de figyeljünk arra, hogy a különféle étrend-kiegészítők és magzatvédő vitaminok szedését ne toljuk túl. Várandósoknak sem szabad naponta 3000 mg-nál több magnéziumot bevinniük. A túlzott magnézium fogyasztás a hasmenés mellett látászavart, szájszárazságot, de keringési problémákat is okozhat.
Hasmenés 36 hetes terhesen: közel a szülés?
A szakirodalom szerint a 32. hét körül fordul be a magzat, azaz a kismedence irányába, fejjel lefelé helyezkedik el. A súlyponti váltástól úgy tűnhet, hogy a pocak „lejjebb csúszott”, és a kismama is érezheti, hogy az alhasi szerveire nagyobb nyomás nehezedik – ennek a következménye lehet a gyakoribb vizelési inger, ugyanakkor pozitív hozományaként az evés és a légzés könnyebbé válhat.
A szervezetnek a szülésre való felkészülését számos előjel mutathatja. A közeli szülést jósló jelek közül tipikus a hát alsó szakaszában, a deréktájon érzett nyomás, de előjel lehet a gyomorrontás, hasmenés is. Ilyenkor a görcsös bélmozgás és a hányás sem ritka. A hasmenés egyébként azt jelzi, hogy az izmok ellazultak és felkészültek a magzat kitolására. A megfelelő folyadékbevitel ilyenkor különösen fontos.
Ugyanakkor ha a hasmenés súlyosbodik vagy belázasodunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Mire kell ügyelnünk, ha hasmenésünk van?
A gyakori híg széklet, vagy a vízszerű hasmenés a szervezetet eléggé megterheli, hisz ezzel együtt sok folyadékot veszítünk, amely hirtelen kiszáradáshoz vezethet. Pótoljuk az elvesztett folyadékot tisztított vízzel, ásványvízzel. Ugyan kapható terhesség alatt hasmenésre gyógyszer (például az orvosi széntabletta), de ezek szedését mindenképpen egyeztessük a háziorvossal vagy nőgyógyásszal.
Nincsenek hozzászólások