Az első terhesség még csupa izgalom, az újdonság varázsa és persze rengeteget kihívás, hiszen az anyát és az egész család tapasztalatlan a várandóssággal és az összes azzal járó kihívással kapcsolatban. Miben különbözik hát a második terhesség? Érdekes, de a legtöbb nő nagy eltérést érez az első és a második terhesség között.
A baba mozgása, elhelyezkedése
Sokszor fáradtabbnak érzi magát, ráadásul a baba is hamarabb kezd mozogni. Az első terhesség alatt csak nagyjából az ötödik hónapban mozdul meg érezhetően, míg a második terhességnél már akár a negyedik hónapban érezhet mozgást az édesanya, sőt akár már a harmadik hónap végén. Mivel a szülés után a méh nem nyeri vissza az eredeti méretét és alakját, a következő várandósság alatt több helye van a magzatnak a növekedésre, ezért a második terhesség már hamarabb megfigyelhető. Az elsőhöz képest ráadásul lentebb helyezkedik el a kis jövevény. A hasizmok ugyanis lazábbak maradnak az első szülés után, emiatt nem képes olyan jól megtartani a második babát. Ez egyébként örvendetes változás, hiszen a has alatt helyezkedik el, így a terhesség későbbi szakaszaiban is könnyebben jut levegőhöz az anya. Csakhogy – és ez már a rossz hír – jobban nyomja a vízhólyagot, így gyakoribb és erősebb lesz a vizelési inger. A kellemetlen érzés csökkentésére érdemes megszabott tornát végezni.
Fizikai megterhelés – Csak óvatosan!
Az első terhesség alatt az kismama talán óvatosabb, jobban kerülheti a nehéz fizikai munkát, viszont másodjára például nehéz nem felemelni a már megszületett kicsit. Ettől függetlenül nagyon fontos ügyelni arra, hogy az anya ne végezzen megerőltetőbb munkát, mint a terhesség adott szakaszában megengedett.
Fő az egészséges életmód
Akárcsak az első, a második terhesség alatt is fontos, hogy egészségesen és sokoldalúan táplálkozzon a kismama, hiszen csak így juttathat megfelelő tápanyagot önmagának és a babának is.
Várhatóan könnyebb szülés
Az egyik fő és főleg pozitív különbség az első és második áldott állapot között, hogy a vajúdás és a szülés másodszor várhatóan rövidebb, igaz, sokszor erősebb is a fájdalom. Előbbi azért van, mert a szervezet már átesett hasonló folyamaton, a rugalmasabb méhnyak jócskán lerövidíti a tágulási szakaszt.
Nincsenek hozzászólások