A várandósság a nő életének egyik legkülönlegesebb időszaka. A kismama egészsége közvetlenül befolyásolja a fejlődő magzat jólétét is. Különösen fontos az óvatosság minden téren, amely kihathat a terhességre. Ide sorolhatjuk egyes gyógynövények fogyasztását is.
Hormonális egyensúlyra ható gyógynövény
Akár vetélést is okozhatnak ezek a fűszernövények
Mely gyógynövények okozhatnak a magzatnál fejlődési rendellenességeket?
Terhesség idején véralvadásgátló hatása miatt érdemes kerülni ezt a gyógynövényt
Egyéb gyógyszerek hatását is befolyásolhatják a gyógynövények
Noha a gyógynövények sok esetben biztonságos és hatékony alternatív vagy kiegészítő gyógymódot kínálhatnak különböző betegségek kezelésére, terhesség alatt a helyzet kicsit bonyolultabbá válik.
Egyenesen ajánlott elkerülni bizonyos gyógynövények fogyasztását ebben az érzékeny időszakban. Kifejezetten azoknak a gyógynövényeknek és fűszernövényeknek a fogyasztása kerülendő, amelyek a menstruációt is beindíthatják, alhasi vérbőséget okoznak, vagy éppen hashajtó hatásuk miatt rosszul hatnak a kismamákra.
Az alábbiak fogyasztása (a legáltalánosabb fűszer- és gyógynövények közül) kifejezetten ártalmas lehet a kismamákra nézve:
- aloe vera
- kender
- ricinus
- rozmaring
- sáfrány
- sáfrányos szeklice
- szerecsendió
- ürömfüvek
- varjútövis
- zeller
- borsmenta
Hormonális egyensúlyra ható gyógynövény
A terhesség alatt rendkívül fontos a hormonális egyensúly megőrzése, hiszen ez elengedhetetlen a terhesség fennmaradásához. Vannak olyan gyógynövények, amelyek kihatnak a hormonszintre, így felboríthatják a kismama hormonegyensúlyát és problémákat okozhatnak ezzel az egészséges terhesség kihordásában.
Megemlíthetjük itt a barátcserjét, amelynek hatóanyagai serkentő hatással bírnak az agyalapi mirigy működésére.
Közvetett módon növeli ez a gyógynövény a szervezet progeszteron-termelését, ezzel pedig segítheti a menstruációs ciklus szabályozását. Emellett kifejezetten jótékony hatással van a menstruációt megelőző kedélyállapotra, ezzel enyhíti akár a premenstruációs szindrómát is, viszont éppen e hatások miatt megzavarhatja a hormonegyensúlyt, ami problémákat okozhat a terhesség idején.
Akár vetélést is okozhatnak ezek a fűszernövények
Ismerünk néhány fűszernövényt, amelyek bár az ételeink ízesítésére alkalmas mennyiségben ártalmatlanok, gyógynövényként alkalmazva serkentik a méh összehúzódásait. E hatásai miatt a petrezselyem vagy a fahéj a terheseknél növelheti a koraszülés vagy vetélés kockázatát.
A petrezselyem jótékony egészségi hatásai rendkívül széleskörűek. Antioxidáns tulajdonsága miatt segít a szabadgyökök megkötésében, ezzel csökkenti a gyulladást, a bőr idő előtti öregedését és bizonyos ráktípusok kockázatát is csökkenti. Gazdag vitamintartalma (A, B, C, E, K-vitaminok), valamint ásványianyag (foszfor, kalcium, kén, réz, vas) tartalma az immunrendszert erősíti és a szív- és érrendszer egészségének fenntartásában segít. Még a csontritkulás megelőzésében is segít. Vízhajtóként serkenti a vesék és a hólyag működését, elősegíti a méregtelenítést, ezzel pedig segít megelőzni a vesekő, valamint a húgyúti fertőzések kialakulását.
Emésztési zavarainkat segít enyhíteni azzal, hogy mérsékli a puffadást és fokozza az anyagcserét.
Külsőleg alkalmazva, rágcsálása javítja a szájhigiéniát, míg a friss növényből készült főzet vagy a növény maga segíthet a bőrirritációk és rovarcsípések okozta kellemetlenségek enyhítésében is.
A fahéjat ugyan érdemes az étrendünkbe beépíteni, mert a vércukorszintre és az agyműködésre is jótékony hatása van. Akár a fogszuvasodást is segít megelőzni a fahéj.
E fűszerek fogyasztása számtalan jótékony hatással bír ugyan, de terhesen érdemes kerülni, vagy nagyon körültekintően, csak igen kis mennyiségben fogyaszthatók.
Méhösszehúzódásra gyakorolt hatása miatt nem javasolt a fűszerek közül még a babér, bazsalikom, a rebarbara és a zsálya fogyasztása sem.
A méh összehúzódást serkentheti még a fagyöngy, izsóp, a medveszőlő, a pásztortáska, a vasfű vagy a zellermag.
Mely gyógynövények okozhatnak a magzatnál fejlődési rendellenességeket?
Néhány gyógynövény, mint például a csalán vagy a diólevél, potenciálisan fejlődési rendellenességeket okozhat a magzati korban.
Bár a csalán gazdag vasforrás, a terhesség alatti használata fokozott óvatosságot igényelne, de inkább ne fogyasszuk.
Terhesség idején véralvadásgátló hatása miatt érdemes kerülni ezt a gyógynövényt
Mivel erős vérzést fokozó hatású és vérnyomásemelkedést is okozó gyógynövény a ginzeng a terhesség idején nem javasolt a fogyasztása.
A fokhagyma kedvezően hat ugyan a vérnyomásra és a koleszterinszintre, véd a különböző szívpanaszokkal szemben, de a terhesség utolsó szakaszában kerülni kell a fogyasztását, mivel vérhígító hatású.
Mindkettő fokozhatja a vérzést, ezért különösen veszélyes lehet a fogyasztásuk a terhesség késői szakaszaiban vagy közvetlenül a szülés előtt.
Egyéb gyógyszerek hatását is befolyásolhatják a gyógynövények
Gyógynövények interakcióba léphetnek a terhesség alatt szedett egyéb gyógyszerekkel és csökkenthetik azok hatékonyságát, de akár nem kívánt mellékhatásokat is okozhatnak.
Jobb vigyázni az illóolajokkal is, ha azok összetevője a babér, bazsalikom, borsikafű, borsmenta, cickafark, fahéj, jázmin, kakukkfű, kapor, kámfor, levendula, oregánó, szegfűszeg, mert ezek is kedvezőtlen hatás válthatnak ki a terheseknél.
Terhesség alatt konzultálni kell a szülész-nőgyógyász szakorvossal mielőtt bármilyen gyógynövényt fogyasztana a kismama.
Érdemes inkább kikérni a gyógynövényszakértő véleményét vagy megbízható szakirodalomban utána kell nézni, melyek azok a gyógynövények, amelyek kifejezetten kerülendők terhesség alatt, mivel mi ebben a cikkben csak a legismertebbeket és valamilyen betegség kúrálására vagy egészségi állapot javítására szolgáló legismertebb herbáriákat említettük meg.
Nincsenek hozzászólások