Terhességi hízás – Ajánlások – 2. rész
Tartalmi áttekintés:
- Mennyi kell hízni a terhesség alatt?
- Hova kerül a terhességi súlytöbblet?
- rész
- Miért fontosokat a hízási ajánlások?
- Mikor hízzunk a terhesség alatt?
- Hogyan kontrollálhatjuk a terhességi hízásunkat?
Miért fontosokat a hízási ajánlások?
Ha a terhesség alatt a javasolt ajánlásoknál kisebb a súlygyarapodás, akkor nagyobb valószínűséggel túl kicsi baba születik. A túl kicsinek született csecsemőknek problémái lehetnek a szoptatás megkezdésében, lassabban fejlődhetnek a megfelelő korú társaikhoz képest és hajlamosabbak a megbetegedésre is.
A javasoltnál nagyobb súlygyarapodás következmény lehet, hogy túl nagy baba születik. (magzati makroszómia). A magzati túlnövekedés esetében az újszülött testsúlya a vele azonos terhességi hétre született babák 90%-ánál nagyobb (az ideális születési súly a 40. héten 2700 és 4000 g közötti.). A terhesség alatti túlzott elhízás további veszélyeket is jelenthet, mint terhességi cukorbetegség, a császármetszés vagy a koraszülés kockázatát. Ráadásul a nagyobb terhességi elhízás növelheti a szülés után megtartott testsúlyt, ami a későbbiekben elhízáshoz is vezethet, valamint növelheti a vérrögképződés kockázatát a szülés utáni időszakban.
Terhesség alatti súlygyarapodási ajánlások szerinti megoszlás
Forrás: 2015 National Vital Statistics System birth data
Mikor hízzunk a terhesség alatt?
Az első trimeszterben a legtöbb nőnek nem kell sokat híznia.
Ha egészséges vagy normál súllyal indul, akkor a terhesség első néhány hónapjában mindössze 0,5 -1,8 kilogrammot kell híznia, amit egészséges táplálkozással tehet meg – nincs szükség semmiféle extra kalóriákra.
Kutatások alapján az első trimeszterben jelentkező túlzott elhízás kb. 50 százalékkal növeli a cukorbetegség (gesztációs diabétesz) kialakulásának kockázatát. Ha kiderült, hogy a kismamának terhességi cukorbetegsége van, akkor minél hamarabb szigorú diétára van szüksége, amit ha kell inzulinterápiával egészítenek ki. A kismamák általános diabétesz-szűrése a terhesség 24-28. hetében történik az általános terhességi protokoll szerint.
Az egyenletes súlygyarapodás a második és harmadik trimeszterben fontos. Egészséges testsúly mellett a heti 0,3-0,5 kg-os hízás javasolt. Ez napi plusz 200 kalória (pl. fél szendvics és egy pohár 1,55-os sovány tej).
Aki túlsúllyal rendelkezik, azaz 30 vagy annál magasabb a BMI értéke, azok számára az irányelvek körülbelül heti 0,2 kilogramm súlygyarapodást javasolnak a második és harmadik trimeszterben. Figyelniük kell arra, hogy a testsúly növekedésük ne haladja meg összességében a 7 – 10 kg-ot.
Hogyan kontrollálhatjuk a terhességi hízásunkat?
- Folyamatosan konzultáljon nőgyógyászával a kitűzött céljainak elérésért és fenntartásáért az egész terhesség alatt.
- Folyamatosan kövesse heti rendszerességgel a testsúlyának változását az terhesség alatt, és az eredményeket hasonlítsa össze a javasolt testsúlynövekedési ajánlásokkal.
- Ismerje meg a kalóriaszükségletét. Az első trimeszterben általában nincs szükség plusz kalóriákra. A második trimeszterben naponta körülbelül 340 plusz kalóriára, míg a harmadik trimeszterben naponta körülbelül 450 további kalóriára van szükség.
- Táplálkozzon és éljen egészségen, gyarapítsa ismereteit az egészséges életmódnak megfelelően, figyelve a fizikai aktivitásra is.
Nincsenek hozzászólások