A nőgyógyászunknak a legintimebb titkainkat is elmondjuk sokszor, a hatékony fogamzásgátlás és a pontos diagnosztika miatt nem ritkán azt is megosztjuk vele, hogy milyen gyakran élünk nemi életet, és hány férfit engedtünk már be az intim szféránkba. Teljesen érthető hát, hogy a bizalom és a diszkréció extrém fontos szerepet tölt be a nőgyógyászat területén.
Nincs miért aggódni – az orvosi titoktartás a nőgyógyászokra is érvényes
Már csak az orvosi titoktartás miatt sem kell aggódnunk akkor, ha nőgyógyászhoz megyünk. Minden orvosnak és minden egészségügyi dolgozónak kötelessége titokként kezelni az egészségünkkel kapcsolatos információnkat, és emellett személyes adatainkat, és a nőgyógyászati vizsgálat, vagy kezelés során elhangzottakat sem adhatják tovább másoknak. Ugyanakkor a nőgyógyászok kötelessége, hogy egészségügyi állapotunkról olyan szintű felvilágosítást adjanak nekünk, amilyet igénylünk. Van azonban egy-két olyan eset, ami mentesíthet az orvosi titoktartás alól. Például, ha mi magunk adunk felmentést a nőgyógyászunknak a titoktartás alól, hogy adott esetben az általunk meghatározott rokonainknak is adhassanak felvilágosítást az állapotunkról.
Diszkréció – magánnőgyógyászat
Az orvosi titoktartás tehát minden nőgyógyászra vonatkozik. Ugyanakkor a nőgyógyászati rendelőintézettől, vagy éppen magánrendelőtől is függ némileg a diszkréció. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor nem csak azt szeretnéd, hogy ne tudjanak az emberek a nőgyógyászati panaszaidról, és legintimebb titkaidról, hanem pusztán az is zavar, ha azt tudják, hogy nőgyógyászhoz mentél. Ebben az esetben egy kisváros egyetlen nőgyógyászati szakorvosi rendelője nem biztos, hogy jó választás. A várakozó több tucatnyi nő között szinte biztos, hogy találkozol ismerősökkel is. Ha ezt szeretnéd elkerülni, és megengedheted magadnak, akkor ez esetben válassz inkább magán nőgyógyászt. Itt általában pontosabban tudják tartani a megadott időpontot, így nemcsak rövidebb ideig kell várakoznod a nőgyógyászati vizsgálatra, hanem valószínűleg jóval kevesebb nőtársaddal fogsz találkozni mindeközben.
Kivel oszd meg, ha nőgyógyászati panaszaid vannak?
A diszkréció nemcsak az orvos szempontjából fontos, hanem az is számít, hogy Te kivel osztod meg, ha valamilyen nőgyógyászati problémád van. Vannak, akik annyira kényes témának érzik a női intim területek problémáit, hogy egyáltalán nem beszélnek róla senkinek. Ha csak egy egyszerűbb fertőzésről, vagy egy komolyabb ok nélküli rendszertelen vérzésről beszélünk, akkor nincs is ezzel probléma, viszont ha kicsit súlyosabb a gond, akkor jobb, ha megbeszéled anyukáddal és a legjobb barátnőiddel. A párodnak is fontos, hogy elmondd, ha bármilyen nőgyógyászati betegséged van, egyrészt szerencsés esetben ő lehet a legfontosabb támaszod, másrészt pedig léteznek olyan fertőző betegségek is, amelyekről tudnia kell. Túl nagy teher lehet egyedül megbirkózni a különféle nőgyógyászati problémákkal, és még egy jól kezelhető, átlagos betegség is sokkal ijesztőbbnek tűnik, ha nincs kivel beszélni róla.
Nincsenek hozzászólások