Az emlőrák, petefészekrák vagy a méhdaganat diagnózisa sokkoló, a kezelése pedig hosszú ideig tartó küzdelmekkel és megpróbáltatásokkal jár. A túlélők a kezelések után is szembesülnek kihívásokkal, amikről kevés szó esik. A fáradtság, szexuális problémák és depresszió csak néhány a lehetséges problémák közül, amelyek jelentkezhetnek a daganatos megbetegedés elmúltával.
A rákkezelés utáni fáradtság
A mellrák, a petefészekdaganat vagy a méhrák túlélőinek többsége tartós kimerültségről, gyengeségről és levertségről számol be. A fáradtság nem múlik sem pihenéssel, sem alvással. Az állandósult fáradtság kihat a mindennapi tevékenységekre, a munkára, a tanulásra, a kapcsolatokra, és ezzel az életminőséget jelentős mértékben rontja.
A daganatos betegség kezelését követően jelentkező fáradtság több tényezőre is visszavezethető:
- A rák vagy a kezelés hatása a testre
- Hormonális változások
- Krónikus fájdalom vagy gyulladás
- Vérszegénység vagy tápanyaghiány
- Depresszió, szorongás
- Trauma, poszttraumás stressz
Mivel enyhíthetjük az állandó fáradtság és kimerültség érzetét?
A testmozgás segíthet javítani az energiaszintet, az izomerőt, az állóképességet és a hangulatot. Rendkívül jót tehet a közérzetnek, ha 30 percet aktív testmozgással töltünk napi rendszerességgel. Ügyelni kell azonban arra, hogy nem szabad túlerőltetnünk magunkat.
A kedélyállapotra pozitívan hatnak azok a tevékenységek, amelyeket élvezettel végzünk és erőnlétünknek, illetve edzettségünknek is megfelelnek.
Az egészséges étrend kialakításával rendkívül sokat tehetünk nemcsak az ideális testsúly fenntartása érdekében, hanem a megfelelő tápanyagok biztosításával az immunrendszer aktivitására is jótékonyan hatunk. Rengeteg friss gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és sovány fehérjét érdemes fogyasztani. Lehetőleg kerülni érdemes nagy mennyiségű zsírbevitelt. Oda kell figyelni arra, hogy minimális mértékben legyen jelen étrendünkben a cukor.
Tekintettel arra, hogy a kiszáradás is okozhat fáradtságot, nagyon oda kell figyelni a kellő folyadékbevitelre is. A folyadék egy része lehet immunerősítő gyógytea.
Jó hangulat megalapozása
A kedélyállapot javításában és a fáradtság leküzdésében szerepe lehet a stresszkezelésnek is. A jó hangulat megalapozható olyan tevékenységekkel, mint a meditáció, a jóga vagy valamilyen hobbi, amelyek elterelik a problémákról a figyelmünket, segítik az ellazulást és a lelki béke elérését. Mindezek javítani fogják a kipihent állapot elérését megalapozó alvásminőséget.
A lelki békénket megalapozhatjuk, ha a lehető legtöbb időt olyan barátok és családtagok társaságában igyekszünk eltölteni, akik energiát adnak számunkra a pozitív lelkületükkel és őszinte szeretetükkel.
Szexuális problémák rákbetegség után
A daganatos betegség leküzdése lelki megpróbáltatást is jelent. Aki daganatos betegségből felgyógyul, nehezen tud visszatalálni a diagnózist megelőző önmagához. Minden apró jelre, tünetre aggodalommal reagál, még akkor is, ha pozitív lelki beállítottsággal igyekszik kezelni a visszanyert életét.
A méhdaganat, az emlő- és a petefészek rákbetegségből felgyógyuló nők a szexualitás terén is problémákkal szembesülhetnek. Ezek a félelmek és aggodalmak befolyásolhatják az önértékelésüket. Nehezebben viszonyulhatnak az intimitáshoz és a kapcsolataikban ez okozhat bukkanókat. A szexuális problémák oka személyfüggő, de az alábbi tényezők általánosságban véve kihatnak az életminőségre:
- A rák vagy a kezelés hatása a testre
- Sebgyógyulás vagy a hegképződés
- Fájdalom vagy hüvelyszárazság
- Meddőség tudata
- Depresszió vagy a szorongás
- Testkép vagy az önbecsülés csökkenése
- Kommunikáció vagy a bizalom hiánya
A szexuális problémák kezelése nem egyszerű, vannak módok, amelyek segíthetnek javítani ezen a téren is az egészséget és jólétet. A kezelőorvossal mindenképpen célszerű megbeszélni, amennyiben az intimitás terén bármilyen problémával szembesülünk.
A szexuális tanácsadás vagy terápia segíthet megoldani az érzelmi vagy pszichés problémákat, amelyek kihathatnak a nemi életünkre. Beszéljünk képzett szakemberrel a rákbetegségünk hatásairól, az aggályainkról, az elvárásainkról és az igényeinkről.
A tanácsadás vagy terápia segíthet javítani az önértékelésünket és ezzel hozzájárulhat akár a nyitottabb kommunikációhoz is a partnerkapcsolatunkban.
A szakember tanácsait követve a szexualitás újraértelmezése is szükségessé válhat. Ez annyit jelent, hogy új módokat kell találnunk az intim együttlétek megélésére. A szexuális élet átfogalmazása során figyelembe kell venni a testi változásokat, a fizikai korlátokat is.
Depresszió és érzelmi nehézségek
Nőként a rákbetegségekkel való küzdelem hosszú távon is hatással lehet a mentális és lelki jólétre, akkor is, ha biztos a gyógyulás. A túlélőkkel gyakran a várva várt jó eredmény után is megmarad a depresszió, és nehéz megszabadulni a mindennapossá vált szorongástól.
Hogyan lehet a lelki sérelmeken segíteni?
- Egyrészt pszichológus vagy lelki segítő támogatást nyújthat feldolgozni az érzelmi terheinket.
- Csoportterápia keretében a támogató vagy csoportos segítő közösségek tagjai hasonló élményeket és érzéseket oszthatnak meg egymással. Építhetünk a mások által megtapasztalt nehézségekre, a megosztott sikeres kilábalási stratégiák pedig számunkra is erőt adhatnak a továbblépéshez, új alapok lefektetéséhez az életünk számos területén.
- Sokat segíthet a művészetterápia is. Legyen az írás, festés vagy zenei önkifejezés, bármelyik művészeti ág segít fel- és kidolgozni magunkból az átélt traumát és ha ezt még ráadásul támogató csoportban végezzük, akár a szociális kapcsolataink is javulhatnak.
Az élet élvezetének ismételt felfedezése, és ezen belül a családdal, barátokkal töltött minőségi idő is segíthet pozitív érzelmeket generálni és mentálisan is kilábalni a depresszióból.
Nincsenek hozzászólások