A méh belső nyálkahártyája az ún. endometrium a menstruáció idején leválik és kiürül a hüvelyen keresztül a szervezetből. Előfordul, hogy egy apró darabja nem a méhnyakon keresztül távozik, hanem retrogád, vagyis visszafelé áramló menstruációs vérzéssel a petevezetéken át kijut a hasüregbe és ott megtapad.
Ezt a szövetdarabkát az immunrendszer valamiért nem löki ki a szervezetből. Esetleg összenövéseket is okozhat, de azzal, hogy követi a ciklikus hormonális változásokat, azon a területen, ahol megtapad az endometrium, ott a véres váladék esetenként felgyülemlik.
Ez a kicsi szövetdarabka panaszokat is okoz azzal, hogy méhnyálkahártyaként tovább működik a méhen kívül.
Leggyakoribb tünete a fájdalom. Tapasztalhatunk krónikus medencetáji fájdalmat, fájdalmas menstruációs görcsöket, vagy akár közösülés után is érezhetünk kellemetlen fájdalmat.
Gyakran okozhat az endometriózis emésztőszervrendszeri panaszokat is. Ezek egyike a hányinger. Akinél kialakul az endometriózis, gyakran érezhet hányingert, émelygést a menstruáció idején, tipikusan az étkezések után.
Hogyan függ össze az endometriózis és a hányinger?
Emésztőszervrendszeri tüneteket viszonylag gyakran tapasztalhatunk, ha kialakul nálunk az endometriózis. A jellemzően nőgyógyászati tünetek mellett az émelygés, vagy hányinger is panaszunk lehet.
Az endometriumból leszakadó szövetdarab különféle problémákat okozhat azzal, hogy nem ürül ki szabályosan a szervezetből, hanem letapad, és továbbra is a hormonváltozásokat követve ciklikusan funkcionál a testen belül olyan helyen, ahol nem kellene. Kiválthat ez a nőgyógyászati probléma gyulladást és hegképződést, különösen azokon a területeken, ahol összenövéseket okoz.
Nyilvánvalóan a hányinger és émelygés, mint tünet összefügghet azzal, ha a szervezeten belül az endometrium darabka az emésztőszervrendszer valamelyik részéhez vagy annak közvetlen közelében tapad meg, vagyis úgynevezett endometrium léziót képez.
Hányinger a menstruáció idején
Ha kialakult már nálunk az endometriózis, és ez a betegség okoz is az esetünkben hányingert, észrevehetjük magunkon azt, hogy menstruáció idején a hányinger intenzívebb. Ennek több oka is van.
Először is az endometrium lézió ugyanúgy viselkedik, mint az anyaméh belső nyálkahártyája, amelyből leszakadt. Ez azt jelenti, hogy a menstruáció idején ezek az endometrium léziók is megvastagodnak és véreznek a hormonális változás hatására.
De ellentétben az anyaméh belső rétegével, az endometrium lézióból nem válik le, és nem ürül a szervezetből vérrel ez a szövet a menstruáció idején. Ez fájdalmat és kényelmetlenséget okozhat. Így lehetséges, hogy az emésztőszervrendszer valamelyik traktusára tapadt, vagy annak közelében lévő endometrium lézió hányingert és émelygést vált ki.
Hogyan hatnak a hormonok az endometrium léziókra?
A menstruáció idején növekszik a prosztaglandin-szint. A prosztaglandin a méhre hatva váltja ki a méhösszehúzódásokat a női ciklus végén a megvastagodott méhnyálkahártya eltávolítása érdekében.
Ezek a méhizomösszehúzódások, kontrakciók fájdalmas menstruációs görcsöket okozhatnak. A fájdalmas menstruáció, másképpen dysmenorrhea, gyakran jóval több panaszt okoz azoknál a nőknél, akiknél endometriózis alakult ki.
Maga a dysmenorrhe is hozzájárulhat a hányingerhez. Ez egyike ugyanis azoknak a tüneteknek, amelyek a fájdalmas menstruációt jellemzik. Így az alhasi-, medencetáji fájdalom, a hátfájás és a fejfájás mellett, amelyeket tipikus tüneteknek tekintünk, menstruáció idején hányingerrel is számolhatunk.
Hányinger étkezés után
Ha endometriózisunk van, előfordulhat, hogy étkezés után fokozottan tapasztaljuk a hányingert. Ennek több oka lehet.
Tulajdonképpen a menstruációt közvetlenül megelőző időszakban premenstruációs tünetként (PMS) puffadást tapasztalhatunk. Ugyanez az endometriózissal is együtt járó tünet.
Emellett ritka esetben ugyan, de a beleken is megtapadhat és ott hegesedést képezhet az endometrium lézió, amely akadályozhatja a belek normális működését. Ennek hatására is tapasztalhatunk hányingert.
Házi gyógymódok a hányinger ellen
Általában az endometriózis miatt jelentkező hányingert is ugyanúgy kezelhetjük, mint minden egyéb esetben
- Fogyasszunk lehetőleg fűszermentes, vagy só és fűszerszegény ételeket. Ilyenkor az étrendünk összeállításában kapjon több szerepet a fehér rizs, banán és fűszerszegény és bőr nélküli csirkehús.
- Vegyünk be gyógyszert hányinger ellen. Ezeket a készítményeket vény nélkül be tudjuk szerezni a patikában.
- Lehetőleg kerüljünk minden olyan intenzív előre hajlással járó mozgást, amely közben begörnyedünk és a hasunkat összenyomjuk.
- A gyömbér jótékony hatással van a hányingerre és menstruációs görcsökre is. Próbáljuk ki a gyömbérteát kortyolgatva fogyasztani a hányingerünk enyhítése érdekében.
- A borsmenta is hasonlóképpen jól enyhíti például a terhesség első trimeszterében rendszeresen tapasztalható émelygést és hányingert. Érdemes lehet kipróbálni endometriózis miatt tapasztalt hányinger ellen is a borsmenta aromaterápiát vagy borsmentatea fogyasztását.
- Fogyasszunk sok folyadékot. Kiszáradáshoz vezethet a hányás. Ezért fontos, hogy hidratáljuk a szervezetünket. Ha a hányinger miatt nehezünkre esik az ivás, fogyasszunk kisebb kortyokban hűtött innivalót, lehetőleg a kortyok között rövidebb szüneteket hagyva, de próbáljunk meg rendszeresen folyadékot bevinni a szervezetünkbe.
- Tereljük el a figyelmünket a hányingerről olvasással, TV nézéssel vagy zene hallgatással.
- Szellőztessük rendszeres időközönként a helyiséget, ahol tartózkodunk vagy tartózkodjunk sokat a friss levegőn, amikor hányingerrel küzdünk.
- Az étrendünkbe építsük be a friss gyümölcsök és zöldségek, az omega-3 zsírsavban gazdag ételek és a teljes kiőrlésű gabonából készített ételek fogyasztását. Ugyanakkor próbáljuk meg visszaszorítani ilyenkor étrendünkben a magas-FODMAP ételeket, a telített- vagy transzzsírokat, a vörös húst, a glutén, egyes tejtermékeket, a koffeint és az alkoholt.
- Vezessük be a gyakoribb étkezést kisebb mennyiségű étel elfogyasztásával. Ügyeljünk arra, hogy ne együnk túl gyorsan
- Kerüljük azokat az ételeket, amelyekhez hányinger társulhat.
Ha nagyon zavarja életvitelünket, vagy életminőségünket rontja a hányinger, mindenképpen forduljunk a panaszainkkal orvoshoz.
Forrás: https://www.healthline.com/health/endometriosis/endometriosis-nausea
Nincsenek hozzászólások