Chlamydia, HPV, szifilisz és Gonorrhea. Megelőzhető, szűrhető, kezelhető?
A nemi úton terjedő betegségek sokáig lehetnek tünetmentesek, de fertőznek.
A leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzések, betegségek, a chlamydia, a HPV, a szifilisz és a gonorrhea akár hónapokig is tünetmentesek lehetnek. Hogyan lehet észrevenni, szűrni, kezelni és megelőzni őket?
A védekezés fontossága az intim együttlét során nemcsak a nem kívánt terhesség, hanem a szexuális úton terjedő betegségek, fertőzések miatt is lényeges. Ha eddig nem merted megkérdezni, vagy nem tudtál informálódni, most képbe hozunk minden olyan szexuális úton terjedő fertőzéssel, betegséggel kapcsolatban, amiről tudnod érdemes.
Mi az az STD és mi az STI?
Különbséget kell tenni az STI és az STD között: az előbbi a szexuális úton terjedő fertőzésekre utal, a második a szexuális úton terjedő betegségekre. Úgy is mondhatnánk, hogy minden STI-ből lehet STD, de ez nem törvényszerű. Az STI nem visszafordíthatatlan állapot, azonban az elhanyagolt fertőzés következtében kialakulhat szövődmény, amiből lehet STD, azaz betegség.
Fertőzésről akkor beszélünk, amikor különböző kórokozók, vírusok, baktériumok vagy paraziták bejutnak a szervezetünkbe, és elkezdenek szaporodni. Van, ami a bőrrel érintkezve, más a testnedvekkel terjed. A fertőzés akkor válik betegséggé, azaz az STI akkor válik STD-vé, ha ezek a kórokozók károsítják a sejteket, és tünetek jelentkeznek. Nem törvényszerű, hogy a tünetek azonnal megjelennek, sőt, akár hetek, hónapok is eltelhetnek tünetmentesen.
Az STI esetében előfordulhat, hogy egyáltalán nem fogsz tudni róla: tünetmentes fertőzés esetén nem okoz problémát a fertőzés, anélkül túllehetsz rajta, hogy észrevennéd. A chlamydia és a gonorrhoea is gyakran tünetmentesek, csak úgy, mint a szifilisz és a HPV – utóbbit számtalanszor legyőzi az immunrendszerünk úgy, hogy észre sem vesszük. Az STI-ből, ha tünetes, és időben, valamint megfelelően kezelik, nagy eséllyel nem alakul ki betegség.
Nemi betegségek tünetei
Van néhány jel, amikre feltétlenül figyelnünk kell, hiszen, ha időben orvoshoz megyünk, a gyógyulásunk esélyét növeljük. A bőr alatti dudorokat, sebeket és kiütéseket a nemi szerveken, valamint a végbélnyílás és a combok közelében mindenképpen nézessük meg.
A hüvelyváladék mennyiségének, színének, szagának megváltozása, a hímvessző váladékozása, a szokatlan hüvelyi vérzés vagy pecsételő vérzés két menstruáció között, a szex utáni fájdalmas, égető érzés, a vizeléskor fellépő fájdalom, a hüvelyi vagy anális behatolás során jelentkező kismedencei fájdalom, a duzzadt herék, a viszketés a nemi szervek táján, a duzzadt és a fájdalmas nyirokcsomók – különösen az ágyék környékén -, valamint a végbél vérzése mind figyelmeztető jelek lehetnek.
A szexuális úton terjedő fertőzés kimutatása, szűrése és megelőzése
Szűrésre évente érdemes elmenned, vagy sűrűbben abban az esetben, ha több szexuális partnered is volt/van, ha terhes vagy, és akkor is, ha óvszer nélkül voltál együtt valakivel. Ha arra gyanakszol, hogy a partnered megfertőződött, abban az esetben se késlekedj szakorvoshoz menni.
Ha panaszaid, tüneteid vannak, mindenképpen fordulj nőgyógyászhoz, és ne kezdj öngyógyításba a személyes tanácsadás helyett! A nemi betegségek szűrésére STD panelt tudsz kérni a nőgyógyászodnál, aminek során különböző nemi betegségekre szűrnek. Ilyenkor azt nézik, hogy amennyiben jelen vannak a fertőző kórokozók ellenanyag termelésbe kezdett-e a szervezeted. Ha az antitesteket kimutatja a szűrés, az egyben a fertőzést is igazolja.
Külön szót kell ejtenünk a HIV-vírusról. Amennyiben elmentél AIDS-szűrésre, és pozitív lett az eredményed, kezelési tervet fogsz kapni az orvosodtól. Ebben az esetben azokat a partnereidet is értesítened kell, akikkel együtt voltál, hogy ők is elmehessenek szűrésre, és ha szükséges, megkapják a megfelelő kezelést.
A szexuális betegségek, fertőzések megelőzése mindennél fontosabb. Az óvszer, a partnereid megválogatása, a folyamatos szűrések és az immunrendszered erősítése mind olyan dolgok, amikkel sokat tehetsz azért. hogy egészségesen élvezhesd az intimitást.
Nincsenek hozzászólások