Összefoglaló néven azt a szúró, feszítő, nyilalló vagy görcsös fájdalmat szoktuk kismedencei fájdalomnak nevezni, amelyet a köldöktáj alatti és a combtő feletti testtájunkban érzünk. Azoknak a fájdalmaknak a lehetséges okait vesszük sorra, amelyek a kismedencében található női nemiszerveket érintik, vagy amelyeket jellemzően női betegségnek tekintetünk.
A kismedencei fájdalmak lehetséges okai
- Ovulációs-, vagyis a középidős-fájdalom: a Mittelschmerz
- PMS és menstruációs görcsök
- Húgyúti fertőzés
Milyen egyéb állapot lehet oka a kismedencei fájdalomnak?
- Méhen kívüli, ektopiás terhesség
- Szexuális úton terjedő betegségek
- Kismedencei gyulladásos betegség
- Petefészekciszta
- Méhmióma
- Endometriózis
- Vesekő
- Interstitialis Cisztitis (IC) vagyis a hólyagfájdalom szindróma
- Kismedencei szerv előreesése
- Kismedencei vénás pangás vagy kismedencei torlódás szindróma
- Hegesedés miatt kialakuló adhéziók, vagyis összenövések
- Vulvodynia
- Fájdalmas közösülés
- Krónikus kismedencei fájdalom
A kismedencei fájdalmak lehetséges okai
Sokféle dolog okozhat különféle jellegű fájdalmat a kismedencében. Egyes fájdalmak csupán annak ártalmatlan jelei, hogy termékeny vagy, azonban számos esetben intő jelként arra figyelmeztetnek, hogy nőgyógyászhoz kell fordulnod.
1. Ovulációs-, vagyis a középidős-fájdalom: a Mittelschmerz
Talán olykor tapasztaltál már szúró fájdalmat a menstruációk között, a ciklusod közepe táján. Ez jellemzően az ovulációnk időszaka, amit előfordul, hogy érzékelünk is. Az ovuláció folyamata azzal jár, hogy a petefészekből kiszabadul az érett petesejt, valamint némi folyadék és akár vérzés is kísérheti a petesejt kilökődését. Ez okozhat kellemetlen fájdalmat.
A havi ciklus közepe táján jelentkező görcsös, szúró fájdalmat nevezik mittelschmerznek – németül „középidős” és „fájdalom” szavakból tevődik össze a jelenség elnevezése. Ezt a jellegzetes alhasi, illetve kismedencei fájdalmat havonta érezhetjük, az alhasnak azon az oldalán, amelyik oldali petefészekből kilökődik az érett petesejt. Nem utal az állapot semmilyen nőgyógyászati problémára, és rövid időn belül meg is szűnik.
2. PMS és menstruációs görcsök
Minden nő számára jól ismert fájdalommal járnak a menstruációs görcsök. Ez a görcsös fájdalom jellemzően szintén a kismedence területére korlátozódik, leginkább az alhas, illetve a derék alsó részére. A menstruációt megelőző, vagy azt kísérő görcsös fájdalom általában 1-től 3 napig tart.
Miért tapasztalja a nők többsége ezt a fájdalmat? Minden hónapban, a két menstruáció közötti időszakban felépít a méhünk hormonális szabályozás mellett a méhet kibélelő szövetréteget. Ennek a megvastagodott nyálkahártya rétegnek a feladata a megtermékenyített petesejt befogadása. Ebbe a rétegbe ágyazódik az embrió, és a terhesség alatt itt fejlődik és növekszik a magzat.
Életünk során nem minden érett petesejtünk termékenyül meg. E ciklusok végén, vagyis amikor nem alakul ki terhesség, a méh belsejében megvastagodott szövet leválik és menstruáció formájában, vérzés kíséretében távozik a nő szervezetéből a méhnyakon, illetve a hüvelyen keresztül.
A méh ezt a folyamatot összehúzódásokkal segíti. Ezek a méhösszehúzódások járnak görcsös fájdalommal, a céljuk pedig a vér és a leváló nyálkahártya kipréselése. Ezeket a fájdalmakat görcsoldókkal tudjuk csökkenteni, amennyiben nagyon kellemetlenné válnak.
A nőgyógyász szakorvos javasolni tud olyan módszereket, amelyekkel enyhíthetők a menstruációt megelőzően jelentkező súlyosabb tünetek, a PMS fájdalmak.
3. Húgyúti fertőzés
Gyakran kell pisilned, vagy pisilés közben erős nyilalló fájdalmat érzel? Ennek a kellemetlenségnek lehet húgyúti fertőzés az oka. Ez akkor történik, amikor baktériumok jutnak be a húgyutadba. Gyors kezeléssel megakadályozható, hogy komolyra forduljon a helyzet.
Kezelés hiányában a vesékre terjedhet a gyulladás, és ott már akár súlyos károsodást is okozhat a fertőzés. A vesemedence-gyulladásos fertőzését jelzi láz, hányinger, hányás és fájdalom a hát alsó részén jelentkezik azon az oldalon, ahol érinti a fertőzés a vesét.
Milyen egyéb állapot lehet oka a kismedencei fájdalomnak?
Vannak olyan nőgyógyászati komplikációk vagy betegségek, amelyek jele a kismedencei fájdalom. Ezekről mindenképpen érdemes tudni, tekintettel arra, hogy ezek mindenképpen nőgyógyászati kezelést vagy beavatkozást igényelnek. Az alábbiakban mutatjuk be a legáltalánosabban felmerülő, alhasi vagy kismedencei fájdalommal járó nőgyógyászati problémákat:
4. Méhen kívüli, ektopiás terhesség
A terhességnek ez a rendellenes típusa akkor következik be, ha a petesejt megtermékenyítése után nem jut el a petevezetéken keresztül a méhüregbe. Általában a petevezetékben megreked, beágyazódik, és itt kezd növekedni.
A méhen kívüli terhesség nagyon éles kismedencei fájdalommal vagy görcsökkel jár (ezek kifejezetten az alhas egyik oldalára koncentrálódnak). Kísérheti az ektópiás terhességet hüvelyi vérzés, hányinger és szédülés. Ha e tüneteket tapasztalod, haladéktalanul keresd fel a nőgyógyászt. Ez az állapot életveszélyes következményekkel járhat, szakorvosi beavatkozás hiányában.
5. Szexuális úton terjedő betegségek
A kismedencei fájdalom figyelmeztető jele lehet néhány szexuális úton terjedő betegségnek (STD). A leggyakoribbak közé tartozik a chlamydia és a gonorrhoea. Gyakran egyszerre kaphatók el ezek a fertőző nemibetegségek. Tünetük a fájdalmas vizelés, vérzés a menstruációk között és rendellenes hüvelyi folyás, azonban a tünetek nem minden esetben tapasztalhatók.
Mindenképpen orvoshoz kell fordulni a tünetekkel. Fontos, hogy a partnereidet is ellenőrizzék és kezeljék, így nem adjátok át egymásnak a fertőzést.
6. Kismedencei gyulladásos betegség
Ez a szexuális úton terjedő betegségek egyik szövődménye, amely a nők esetében a meddőség egyik oka. Maradandó károsodást okozhat a méhben, petefészkekben és a petevezetékekben. Alhasi fájdalom, láz, rendellenes hüvelyi folyás, fájdalmas szexuális együttlét vagy fájdalmas vizelés lehetnek a tünetek.
A panaszokkal fordulj haladéktalanul nőgyógyászhoz, aki a károsodás megelőzése vagy enyhítése érdekében antibiotikummal fogja kezelni a betegséget. Súlyos esetekben kórházi kezelésre lehet szükség. Sok esetben szükség van a partner kezelésére is annak érdekében, hogy ne fertőzzétek meg egymást újra meg újra.
7. Petefészekciszta
A petefészkekben érnek meg a petesejtek és ovulációkor hagyják el a petefészkeket. Előfordul, hogy a tüsző, amelynek belsejében megérik a petesejt, nem nyílik fel, így a petesejt nem tud kiszabadulni, de az is megesik, hogy egyszerűen visszazárul a tüsző, miután kiengedte a petesejtet, és folyadékkal telt „hólyaggá” duzzad. A petefészkeinkben így képződnek ciszták.
A petefészekciszták rendszerint maguktól felszívódnak, emiatt ártalmatlan képleteknek tekinthetők. De okozhatnak kismedencei fájdalmat, feszülő érzetet, puffadást is.
Vannak olyan esetek, amikor a ciszták szétpukkadnak vagy megcsavarodnak. Ez hirtelen, erős nyilalló fájdalmat okozhat.
8. Méhmióma
A miómák az méh falának izom- és kötőszövetéből alakulnak ki a méhfalon, vagy a méhen belül. Olykor nem csupán egy jóindulatú daganat fejlődik a méhben, hanem kisebb csoportokban jelentkeznek miómák.
A miómák leggyakrabban a 30-as és 40-es éveikben járó nők körében jelentkező állapot. Általában nem okoznak semmilyen tünetet vagy egészségügyi problémát.
Ha már több mióma alakul ki, vagy nagyobb méretűre nőnek ezek a duzzanatok érezhetünk nyomást az alhasban, alsó hátrészen fájdalmat, illetve megzavarhatják a miómák a menstruációs ciklust is, vagy fájdalmassá válhat a szex, de a még babát tervező nők esetében a legnagyobb probléma az, hogy megnehezítheti a teherbe esést, illetve a terhesség fennmaradását.
A nőgyógyász szakorvos megfelelő kezeléseket tud javasolni a tüneteid enyhítésére vagy a miómák zsugorítására, illetve eltávolítására.
9. Endometriózis
Az endometriózis az az állapot, amikor a méhből menstruációkor ürülő szövet egy darabkája a hasüregen belül megtapad és ott tovább hatnak rá a ciklusunkat iránytó hormonok. Megtapadhat a petefészkeken, petevezetékeken, hólyagon, beleken, vagy a hasfalon is. Amikor eljön a menstruációd ideje, ezek a szövetcsoportok lebomlanak. De a szövetnek nincs módja elhagyni a tested. Bár ez ritkán veszélyes, okozhat fájdalmat és heges szövetet képezhet, ami megnehezítheti a teherbe esést. Több kezelési lehetőség is létezik, amellyel a nőgyógyász segíteni tud megszűntetni a problémát.
10. Vesekő
A vesekő miatt is érezhetünk kismedencei fájdalmat, bár a legjellemzőbb a vese tájékon érzett görcsös fájdalom az alsó hát részen. A vesék által kiválasztott, de a vizelettel még a szervezetből ki nem ürült sók és ásványi anyagok a vesében kisebb-nagyobb göbökké állnak össze. Ezek a göbök lehetnek annyira apró méretűek, mint egy homokszem, vagy akkorák, mint egy golf labda.
Minél nagyobb a vesekő, annál nagyobb fájdalmat okoz! A vizeleted rózsaszínűvé vagy vörössé válhat a vértől. A legtöbb vesehomok és vesekő magától kiürül a húgyutakon keresztül, de a nagyobbak orvosi beavatkozást igényelhetnek.
11. Interstitialis Cisztitis (IC) vagyis a hólyagfájdalom szindróma
Ez az állapot a húgyhólyagban kialakuló gyulladás miatt folyamatos fájdalmat okoz. Leggyakrabban a 30-as és 40-es éveikben járó nőknél fordul elő. A súlyosabb esetekben óránként többször is pisilnie kell a betegnek.
A hólyagfájdalom szindróma tüneteként nyomást érezhetünk a kismedencében, pontosabban a szeméremcsont felett. A tünetek között meg kell említenünk a fájdalmas vizelést, de akár a közösülés is fájdalmas lehet. Mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni a betegség kezelése érdekében.
12. Kismedencei szerv előreesése
A kor előrehaladtával előfordulhat ez az állapot. Amikor bekövetkezik, a húgyhólyag vagy a méh alacsonyabb pozícióba süllyed. Általában nem komoly egészségügyi probléma, de kellemetlenségeket okozhat.
Tünete lehet a nyomásérzet a hüvelyfalon vagy a hasfal alsó részében is érezhetünk teltséget. Kellemetlen érzést is okozhat lágyéktájon vagy a hát alsó részében is okozhat fájdalmat. A szexuális együttlétek fájdalmassá válhatnak. A megelőzésben segíthet a medencefenék izmainak megerősítése a speciális Kegel-gyakorlatokkal. Súlyosabb esetekben szükségessé válhat a műtéti beavatkozás.
13. Kismedencei vénás pangás vagy kismedencei torlódás szindróma
Visszér probléma előfordulhat a testünknek a kismedencei részén is. Amikor a véráramlás e testtájban nem megfelelő, visszaáramlás tapasztalható az erekben, amelyek fala kitágulhat, az ereink megduzzadhatnak, ami viszont okozhat fájdalmat a kismedence területén. Ezt nevezik kismedencei vénás pangásnak vagy kismedencei torlódás szindrómának.
Ezt az egészségi állapotot nem egyszerű diagnosztizálni és kezelni. Általában kellemetlenebb a fájdalom ülés vagy állás közben. Fekvő testhelyzetben a fájdalom enyhül, mert a véráramlás ilyenkor normalizálódik.
14. Hegesedés miatt kialakuló adhéziók, vagyis összenövések
Korábbi műtétek vagy fertőzések miatt keletkezett hegek is okozhatnak fájdalmat a kismedence területén.
Számos esetben előfordul a hegesedés folyamatában adhéziók, vagyis lenövések vagy összenövések kialakulása a szövetek között. Ilyenkor a normális esetben nem összekapcsolódó szövetek és szervek között jön létre összenövés a hegképződés során. Az alhasi területen kialakuló adhéziók miatt a kismedencében érezhetünk fájdalmat. A probléma azonosítását követően dönt a szakorvos a kezelésről.
15. Vulvodynia
Fáj, amikor biciklizel vagy fájdalmat okoz a szexuális együttlét?
Ha ég, csíp, vagy lüktet a hüvelyed bejáratánál, ez lehet a vulvodynia miatt is. Ez az állapot lehet állandó, de időszakosan is jelentkezhetnek a tünetek.
Szakorvosi vizsgálattal, egyéb okok kizárását követően diagnosztizálhatja ezt az állapotot az orvos. Ezt az egészségi állapotot nem fertőzés okozza. A kezelési módot a nőgyógyász szakorvos tudja meghatározni.
16. Fájdalmas közösülés
Ennek a kellemetlen állapotnak, orvosi néven a dyspareuniának, több dolog állhat a hátterében, amelyek többnyire kezelhetők. Olykor egyszerűen a hüvelyállapot javítása szükséges. Mindenképpen szakorvossal szükséges megbeszélni a problémát, mert vannak esetek, amikor lelki eredetű gond vagy esetleg konfliktus okozza a kellemetlenséget.
17. Krónikus kismedencei fájdalom
Ha legalább 6 hónapon keresztül rendszeresen visszatérő, tartós fájdalmat érzünk a kismedence területén, akkor beszélhetünk krónikus állapotról. A kismedence fájdalma lehet annyira erős és súlyos, hogy zavarja a pihentető alvást, emiatt a munkateljesítményünkre is kihathat.
Szakorvos segíthet megállapítani, hogy a fentebb felsorolt egészségi állapotok melyike lehet a kellemetlen kismedencei fájdalom hátterében, és ezek célzott kezelésével megszüntethető a kellemetlenség.
Nincsenek hozzászólások