Van-e valódi összefüggés a felfázás és a női meddőség között? Okozhat-e meddőséget a gyakori felfázás, egyáltalán, mi az a felfázás és mikortól számít gyakorinak?
A felfázással kapcsolatban különösen arról, hogy mitől lehet felfázni , számos elmélet létezik, például, hogy a hideg kövön való ücsörgés, a rövid szoknya a lányoknál felfázást okozhat. A népnyelv összefoglalóan a felfázás szót használja a különféle húgyúti fertőzésekre, amely lehet hólyaggyulladás vagy a húgyutak gyulladása is, de sokan az alhasi fájdalom vagy a fájdalmas vizeletürítés alatt is ezt értik.
E feltételezés szerint a hideg „lehűti” a kismedence keringését és ezzel egyúttal megágyaz a kórokozóknak, amelyek fertőzést és gyulladásos betegségeket okoznak. A valóság az, hogy a felfázásnak nevezett alsó vagy felső húgyúti fertőzéseket a vizeletben lévő baktériumok szaporodása okozza, például az E. coli baktériumok, vagy a staphylococcusok.
A felfázás oka lehet még öröklött hajlam, vagy olyan egyéb betegségek, amelyek a vizeletpangást előidézhetik, például húgyúti elzáródás vagy vesekő. Emellett okozhatnak húgyúti fertőzést, gyulladást más krónikus megbetegedések is. A kórokozók nem csak természetes úton, például az anális traktusból juthatnak be a húgyutakba, hanem bevihetők orvosi kezelések során is, például a húgyúti katéterezés, vagy a hólyagtükrözés közben.
A felfázás tünetei
A húgyúti fertőzések többnyire sürgető vizelési ingerrel jelentkeznek, miközben vizelet alig távozik. A néhány csepp vizeletet szúró, égő érzés, alhasi fájdalom kíséri, amely deréktájra is kiterjedhet. Súlyosabb esetben hányinger, hidegrázás, láz is jelentkezhet, de ez már a szövődményként fellépő – és akár a szervek károsodása felé mutató – vesemedence-gyulladás tünete is lehet.
Felfázás miatt meddőség? Hogyan befolyásolják a visszatérő húgyúti fertőzések a nők termékenységét?
A húgyúti fertőzések gyakoribbak a nőknél, mint a férfiaknál, mivel a női húgyutak viszonylag kisebbek. A ritkán előforduló, alsó húgyúti fertőzés normálisnak tekinthető, ám a gyakori felfázás, más néven a visszatérő húgyúti fertőzések semmiképpen sem normálisak. Ezek a fertőzések, különösen, ha nem kezelik időben, már felső húgyúti gyulladást vagy kismedencei gyulladásokat is okozhatnak, amelyek már hatással lehetnek a felső traktusra, azaz a petevezetékekre, a méhre és a vesére is, és így bizony növelhetik a meddőség kockázatát.
A meddőség oka nagyon ritkán ugyan, de lehet egy korábbi kismedencei gyulladás. Ez esetben a gyulladás a hason belül olyan hegesedéssel járhat, amelynek következtében elzáródhatnak a petevezetékek, ez pedig fizikai akadályt jelenthet a spermiumok számára.
Mi számít gyakori felfázásnak?
Ha egy éven belül háromszor is visszatér a húgyúti fertőzés, akkor az már gyakorinak tekinthető. Általában azokat a nőket érinti, akik menopauzán mennek keresztül, vagy akik gyakran vagy épp nagyobb kihagyás után élnek szexuális életet. Azoknál is előfordulhat, akik visszatartják a vizeletet, vagy akiknél szűk a húgycsőnyílás.
Felfázás kezelése
A gyengébb felfázás magától is elmúlhat 1-2 napon belül. A visszatérő húgyúti fertőzések otthoni kezelése esetén fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot vagy vizelethajtó-gyulladáscsökkentő gyógyteákat (medveszőlőlevél, kamilla) fogyasztunk. Ezen kívül nem szabad visszatartani a vizeletet és üríteni kell a hólyagot, amikor csak szükséges.
Azonban, ha a tünetek súlyosbodnak: véres vizeletet tapasztalunk, vagy láz, hányinger, hányás jelentkezik, haladéktalanul forduljunk orvoshoz! A vizelettenyésztés eredményéből kiderül, hogy milyen baktérium okozta fertőzésről van szó, erre pedig már célzott antibiotikumot tud felírni az orvos.
A felfázás tünetei a kezelés első napjától számított három napon belül általában elmúlnak, de az antibiotikumot szedjük végig, különben a felfázás kezelése sikertelen lehet, vagy visszatérhet, sőt, a félbehagyott gyógyszerszedéstől antibiotikumrezisztencia is kialakulhat.
Forrás:
https://doctor.ndtv.com/womens-health/can-recurrent-uti-lead-to-infertility-in-women-1849097
Nincsenek hozzászólások