A mióma a méh jóindulatú daganata, mely a méh izomzatából fejlődik ki. Megjelenésének fő tünetei közé tartozik a görcsös, erős vérzéssel járó menstruáció, vizelési panaszok, alhasi fájdalom, valamint a meddőség oka is lehet.
Kialakulásának okai között szerepel ösztrogén dominancia, mely során az ösztrogén-progeszteron hormonok egyensúlya felborul, továbbá a pajzsmirigy betegségei, stressz és anyagcsere problémák is. Megjelenésében genetikai tényezők is közre játszhatnak, amennyiben a családban már előfordult, úgy nagyobb eséllyel alakul ki a fiatalabb generációknál.
A mióma leggyakrabban 20-30 éves kor között jelenik meg, néha tünetmentes, így véletlenül kerülhet felismerésre a nőgyógyászati vizsgálat során. Mérete a gombostűfejtől akár ökölnyi méretig is terjedhet, a méh simaizomrétegében alakul ki. Amennyiben a méh azon pontján alakul ki, hogy gátolja az embrió beágyazódását, úgy meddőséget okozhat.
Kezelésében laparoszkópos műtétet, illetve embolizációs eljárást tartunk számon. Laparoszkópos műtét során a méh faláról távolítják el a sejtburjánzást. Az embolizáció során a miómát tápláló erekhez vezetett katéter segítségével megszűntetik a mióma vérellátását, így annak mérete csökkenni kezd.
Amennyiben erős menstruációs vérzést, alhasi panaszokat, vizeletürítési nehézséget érez, mielőbb forduljon nőgyógyász szakorvoshoz! Ezen tünetek észlelésekor gyanakodhatunk miómára, melynek kezeléséről a szakorvos dönt.
Nincsenek hozzászólások