A hormonrendszer egyensúlya kulcsszerepet tölt be a nő életfolyamataiban. A felborult egyensúly miatt különböző tünetek jelentkezhetnek. Melyek ezek?
A hormonzavarok számos nőgyógyászati problémát okozhatnak. A nők hormonrendszerének egyensúlya kulcsfontosságú olyan folyamatokban, mint a menstruációs ciklus szabályozása, a terhesség, a szülés és a menopauza. Ha ez az egyensúly felborul, különböző tünetek jelentkezhetnek. Az alábbiakban áttekintjük a hormonzavarok által okozott női problémákat, valamint azt, hogy miből állhat a hormonzavar kezelése.
Mi a hormonzavar?
A hormonokat a petefészkek, a mellékvesék, a pajzsmirigy és az agyalapi mirigy termeli, és a test számos funkcióját szabályozzák, beleértve a menstruációs ciklust, a terhességet és a menopauzát. Ha ezen hormonok egyensúlya megbomlik, különböző, elsősorban a nőgyógyászati rendszerrel kapcsolatos problémák jelentkezhetnek, mint például a menstruációs ciklushoz kapcsolódó rendellenességek, az emlőmirigyekkel kapcsolatos problémák és a meddőség.
Női hormonzavar tünetei
Elhízás
A nőket leginkább az foglalkoztatja, hogy melyik hormon okoz elhízást. A válasz nem egyszerű, mert a hasi elhízásban több hormon is ludas lehet. Hirtelen súlygyarapodás a pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis) következtében is jelentkezhet. A pajzsmirigy hasi elhízást úgy válthat ki, hogy a pajzsmirigy által termelt hormon szintje csökken, ez lelassítja az anyagcserét, amely pedig hasi zsírtöbbletet eredményezhet.
Ezenkívül az inzulinrezisztencia is hozzájárulhat a nemkívánt súlygyarapodáshoz, amely szintén hormonális okokra vezethető vissza. Szintén elhízást okozhat a stressz hormonok magas szintje is. A kortizol nevű „stressz hormon” termelődése az agyalapi mirigyben és a mellékvesékben, pontosabban a mellékvesekéregben történik, és hatással van az anyagcserére.
A kortizol szerepet játszik a glükózszint szabályozásában és az anyagcsere folyamatokban is. Ha a kortizol szintje hosszú ideig magas marad, akkor úgynevezett stressz hormonzavar is kialakulhat, ilyenkor a test zsírt raktároz, különösen a hasi területen.
Az elhízás e típusait hormonális elhízásnak is nevezik.
Menopauza
A menopauza is hormonális változásokat jelent, amelyeket a petefészkek működésének csökkenése okoz. 40 éves kor felett a hormonális változások elindulását jelző hőhullámok, éjszakai izzadás, hangulatingadozás, alvászavar, cikluszavar és komolyabb nőgyógyászati problémák is jelentkezhetnek.
Menstruáció
A menstruációs hormonzavar tünete a ciklus zavar, amelynek legfőbb tünete az elhúzódó vagy rendszertelen, fájdalmas menstruáció. Ez azt jelenti, hogy a menstruáció elmaradhat, vagy késhet, a ciklus hossza és/vagy intenzitása változhat.
A hormonzavarok befolyásolhatják az érzelmi állapotot, ami menopauzától függetlenül is hangulatváltozásokhoz, szorongáshoz, depresszióhoz és ingerlékenységhez vezethet.
A hormonzavarok között található a policisztás petefészek szindróma, PCOS, amely a petefészkek hormonális egyensúlyának felborulásából alakul ki, és gyakran cikluszavart okoz.
Bőrproblémák
A hormonzavarok gyakran okoznak bőrproblémákat is. Például a magas androgénszint aknék, pattanások kialakulásához vezethet, míg az alacsony ösztrogénszint száraz bőr és ráncok megjelenését
Mi vált ki női hormonzavart?
Számos dolog okozhatja a női hormonok egyensúlyának megbomlását, például a stressz, a helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, az autoimmun betegségek, a gyógyszerek és a túlsúly. Ezenkívül bizonyos meglevő betegségek, például a policisztás petefészek szindróma (PCOS) és az endometriózis is megzavarhatják a hormonháztartást.
Hormonzavar helyreállítása
Szerencsére a hormonzavarok kezelhetők. Alapos kivizsgálást követően az orvosok általában hormonterápiát vagy gyógyszereket, emellett célzott diétát és életmódváltoztatást is javasolnak, amelyek segítenek helyreállítani a hormonok egyensúlyát. Ha nem kezelik időben, a hormonzavarok szövődményekhez is vezethetnek. Például a PCOS növeli a cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát is.
Hormonális hasi hízás ellen az alábbiakat tehetjük:
- Stressz csökkentése: A stresszkezelési technikák alkalmazása, mint például a meditáció, a jóga, a relaxáció, a légzőgyakorlatok, a masszázs és a séta, segíthetnek csökkenteni a stressz szintjét a szervezetben és ezáltal normalizálni a kortizol termelését.
- Egészséges életmód kialakítása: például a rendszeres testmozgás, az egészséges étrend és a jó alvásminta kialakítása segíthet csökkenteni a stresszt és csökkenteni a kortizol szintjét.
- Megfelelő alvás: a megfelelő mennyiségű (legalább 7-8 óra) és minőségű alvás elengedhetetlen a hormonális egyensúly, és a kortizol szintjének a fenntartásához.
- Hormonkezelés: súlyosabb esetekben, amikor az életmódváltoztatás nem elegendő, orvosi kezelést lehet igénybe venni a hormonszint szabályozása, és az esetleges alapbetegségek feltárása céljából.
Nincsenek hozzászólások