A petefészek ciszta gyakori nőgyógyászati betegség, amely akár magától is elmúlhat. Mitől múlik el? Mikor kell a műtéti beavatkozás?
A petefészek ciszta az egyik leggyakoribb nőgyógyászati betegség. Ugyan az esetek többségében jóindulatú elváltozás, amely akár magától is elmúlhat, azonban az is előfordulhat, hogy el kell távolítani. Mitől múlik el a petefészek ciszta és mikor van szükség műtéti beavatkozásra?
A petefészek-ciszta egy folyadékkal teli hólyagszerű képződmény és nőgyógyászati ultrahangvizsgálat során mutatható ki. Normál mérete 4 cm, az ennél nagyobb, már nagyméretű petefészek cisztának számít.
Gyakran magától is felszívódik, de az is előfordulhat, hogy problémákat okoz, például kidurranhat, vagy a petefészekkel együtt megcsavarodhat, de a bevérzett petefészekciszta miatt is szükséges lehet annak műtéti eltávolítása. Ilyen sebészi beavatkozást igénylő ciszta lehet még az úgynevezett csokoládéciszta, vagy endometriotikus ciszta, amely az endometriózisban érintett nők szervezetében van jelen.
Gyakran felmerülő kérdés, hogy miért alakul ki a petefészek ciszta. A fiziológiai magyarázat többféle is lehet, akár gyulladás is előidézheti, de gyakoribb, hogy a petefészekciszta menstruációs zavar következtében alakul ki. Például, ha nem reped meg a tüsző peteéréskor, akkor a burokban felgyülemlő folyadék cisztát képezhet. Ugyanígy, a tüszőrepedéskor visszamaradt sárgatestek is okozhatnak cisztát. Napjainkban már számos nő küzd a petefészek ciszta speciális típusával a policisztás ovárium szindrómával (PCOS). A policisztás kifejezés arra utal, hogy a petefészekben több ciszta is kialakult.
Beavatkozás nélkül is felszívódhat a petefészek-ciszta?
Sokan megijednek, ha a diagnózis petefészek ciszta, de hangsúlyozzuk, hogy a nők jelentős része nem is tud arról, hogy cisztája van, mert az vagy tünetmentes, vagy magától felszívódik. A kisméretű petefészekciszták képesek 1-2 hónap alatt felszívódni, ám ha ez nem történik meg, akkor érdemes a méretét rendszeresen ellenőriztetni.
Amennyiben a ciszta növekedésnek indult, a szakorvos dönthet a petefészek ciszta eltávolításáról. Akinek petefészek-cisztája van, próbálkozhat életmódterápiával (sport, egészséges táplálkozás, menstruációs ciklus szabályozása stb.), ezzel ugyanis serkenteni lehet a ciszta felszívódását, ám annak elősegítésére egyelőre nem áll rendelkezésünkre klinikailag bizonyított terápia.
A petefészek-ciszta kezelése
Ha 5 cm-nél nagyobb méretű a petefészek-ciszta vagy növekszik, ezen felül még panaszokat is okoz (erős görcsöt, fájdalmat), akkor több eljárás is lehetséges az eltávolítására:
- célzott ciszta leszívás esetén egy hosszú tűvel megszúrják a cisztát, majd leszívják a tartalmát, de a burok ilyenkor visszamarad. A folyadékot a szakorvos elküldheti citológiai vizsgálatra is, hogy megállapítsák, jó- vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó,
- laparoszkópos petefészekciszta műtét, más néven hastükrözés során több kis metszéssel érik el a petefészket és így próbálják meg a cisztát (annak tartalmát és a burkát is) eltávolítani,
- hasi műtét, hasmetszéssel (laparotómia).
Ha ezek a műtéti technikák nem kivitelezhetők, akkor előfordulhat, hogy az egész petefészket ki kell venni és sor kerülhet egyoldali petefészek eltávolításra. Súlyosabb kórképeknél mindkét petefészket, esetleg a méhet is kivehetik.
Mennyi ideig tart a petefészek-ciszta eltávolítása?
Ma már a petefészek ciszta eltávolítás (laparoszkópos) rutinműtétnek számít, de nincs meg néhány óra alatt. A műtétet altatásban végzik, a betegnek általában előtte és utána egy napot a kórházban kell töltenie. Laparoszkópos műtét esetén a műtét utáni felépülés gyorsabb, hiszen mindössze csak néhány heg marad hátra a beavatkozás után. Laparotómia esetén viszont hosszabb gyógyulási idővel, műtét utáni fájdalommal és lassabban gyógyuló heggel kell számolni.
Nincsenek hozzászólások