A méhnyakrák a 25-65 év közötti nőkre kiterjedő szűrőprogram ellenére, még mindig jelentős népegészségügyi probléma Magyarországon. A daganatos megbetegedések között a méhnyak rosszindulatú elváltozása a negyedik leggyakoribb halál ok hazánkban. Milyen tüneteket kell intő jelnek tekintenünk és szakorvoshoz fordulnunk a panaszokkal?
Vannak-e a méhnyakráknak tünetei?
A méhnyakrák mielőbbi felismerése életmentő lehet
Vannak-e a méhnyakráknak tünetei?
A méhnyakrák egyik alattomos veszélye, hogy korai stádiumában a betegségnek még egyáltalán nem tapasztalhatjuk a tüneteit. A daganat növekedése és terjedése nyomán jelentkezhetnek az alábbi szimptómák:
- hüvelyi vérzés: menstruációkor a megszokottnál jóval fájóbb és erősebb. A tünetre azért érdemes figyelni, mert már a menstruáció közötti időszakban és a szexuális együttléteket követően is tapasztalható a hüvelyi vérzés. Jellegzetes szimptóma továbbá az is, hogy a már beállt menopauzát követően is jelentkezik hüvelyi vérzés.
- medencetáji fájdalom
- fájdalmas közösülés
- véres, vagy kellemetlen szagú hüvelyváladék
- indokolatlan fáradtság
- székrekedés
- vizelési nehézség
- vér a vizeletben
- nem szándékos súlyvesztés
- a láb dagadása.
Mi okozhat méhnyakrákot?
A méhnyakrák legfőbb kiváltó oka a HPV fertőzés. A méhnyakrák megelőzésének egyik leghatékonyabb módja a 17. életév előtt felvett HPV-vakcina.
A nemi úton terjedő HPV fertőzésen kívül azonban egyéb kockázati tényezőket is említhetünk, amikor a méhnyakrákról beszélünk:
- a családban már diagnosztizáltak méhnyakrákot
- dohányzás
- szexpartner gyakori váltogatása vagy fiatal korban kezdett nemi élet
- korábban diagnosztizált vagy jelenleg is fennálló szexuális úton terjedő klamídia (Chlamydia) fertőzés (STI)
- fogamzásgátló tabletta szedése hosszabb ideig
- legyengült immunrendszer, például immunszuppresszánsok szedése, illetőleg HIV vagy AIDS fertőzöttség miatt.
Amikor már észleljük a tüneteket, mindenképpen fontos, hogy szűrővizsgálaton vegyünk részt, vagy keressük fel a nőgyógyász szakorvost, aki meg tudja állapítani, hogy valóban méhnyakrákot jeleznek-e a szimptómáink.
A méhnyakrák mielőbbi felismerése életmentő lehet
Ha bizonytalanok vagyunk a tüneteket illetően a nőgyógyász szakorvos vagy akár a szűrővizsgálatok is alkalmasak arra, hogy eloszlassák az aggályainkat.
A betegség diagnosztizálása esetén is az a legfontosabb, hogy azonnal megkezdhető a kezelés, amely segít kilábalni a betegségből, hiszen a legfontosabb a gyógyuláshoz a betegség mielőbbi észlelése.
Ha 25 és 65 év közötti életkorban járó nő vagy, a megelőzés vagy időben történő diagnosztizálás érdekében végeztesd el 5 évente a HPV-tesztet. Természetesen egyéb vizsgálatokat is igénybe vehetsz, amelyek e korosztály számára elérhetők. A HPV-teszten kívül a Pap-teszttel kenetet vetethetsz így 3 évente, vagy a nőgyógyászod által javasolt rendszerességgel ellenőriztetheted a méhnyakad épségét és állapotát.
Ha bármilyen szokatlan eredményt mutat a teszt, a nőgyógyász szakorvos további vizsgálatokat fog elrendelni a teljes bizonyosság és a lehető legpontosabb diagnózis érdekében.
Az alapos vizsgálat elvégzéséhez speciális sztereomikroszkópot, a kolposzkópot fogja az orvos a nőgyógyászati kivizsgáláshoz használni. A kolposzkópia eljárása alkalmas a külső nemiszerv, a hüvely és a méhnyak mikroszkópos vizsgálatára. Amennyiben a nőgyógyász szükségesnek látja biopsziával szövetmintát is vehet a vizsgálat során.
Ha a biopszia eredménye kedvezőtlen, további képalkotó vizsgálatokat végeznek CT, MRI, ultrahang vagy röntgen segítségével. Ezek a módszerek alkalmasak lehetnek a betegség kiterjedésének azonosítására.
Amennyiben a korábbi eredményeink negatívak voltak, 65 év feletti életkorban már nem feltétlenül kell tartanunk a betegségtől, így a szűrésre sem lesz már szükségünk.
Tartsuk szem előtt a fentiekben ismertetett szűrővizsgálatok jelentős szerepét a megelőzésben és a korai diagnosztizálásban egyaránt. Ezek a vizsgálatok hozzájárulhatnak nem csupán a megelőzéshez, hanem a túlélési esélyeinket is jelentősen növelik, amennyiben méhnyakrákot azonosítanak nálunk.
Nincsenek hozzászólások