A fogamzóképesség számos tényezőtől függ. Életmódbeli, környezeti, genetikai, sőt lelki okok is állhatnak a siker elmaradásának hátterében. Ha hosszas próbálkozás ellenére sem jön a baba, az elkeseredés és a stressz is nehezítheti a helyzetünket. Ahelyett, hogy teljesen lemondanánk a szülővé válásról, érdemes szakszerű segítséget kérni, egy teljeskörű kivizsgálás ugyanis sokat segíthet az akadályozó tényezők meghatározásában és azok megszüntetésében.
Az alábbiakban ezeket az akadályozó tényezőket és néhány tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel már azelőtt tehetsz a fogantatás elősegítéséért még a lombik program előtt.
Mikor beszélhetünk meddőségről?
Amikor néhány hónap próbálkozás után sem lesz pozitív a terhességi teszt eredménye, sokan hajlamosak azonnal a legrosszabbra gondolni. Valójában a fogantatást számos olyan tényező hátráltathatja, amit akár egy kis odafigyeléssel és életmódváltással is orvosolhatunk. Mivel azonban csak néhány olyan tünet létezik, amiből orvosi kivizsgálás nélkül is meddőségre gyanakodhatunk, az első lépésnek ezért mindig a diagnosztizálásnak kell lennie.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy meddőségről csak akkor beszélhetünk, ha egy párkapcsolatban egy évig tartó időszak alatt rendszeres, védekezés nélküli együttlétek mellett sem jön létre terhesség. Napjainkban Magyarországon ez már több mint 300.000 embert érint, akik esetében a férfi és nő problémája egyenlő arányban áll a fogantatási nehézségek hátterében.
A női meddőségi kivizsgálás menete
A női meddőségi kivizsgálás először az anamnézis felvételével kezdődik, amit egy általános nőgyógyászati vizsgálat követ majd. Ennek során a külső és belső nemiszervek fizikális és ultrahangos vizsgálatára, méhnyakrák szűrésre, valamint hüvelyváladék tenyésztésére is sor kerülhet, aminek köszönhetően kizárhatóak a leggyakoribb női betegségek, amik a teherbeesést akadályozhatják.
A meddőség okának meghatározásában a nemi hormonok teljes körű vizsgálata, a petefészkek- és vezetékek, valamint a méhűr állapotának felmérése, valamint hiszteroszkópos, vagy laparoszkópos vizsgálatok elvégzésére is szükség lehet. A meddőségi eljárások első lépését általában a kivizsgálás során feltárt eltérések kezelése jelenti, ami néhány esetben már önmagában elég lehet a fogantatás elősegítésére.
A férfi meddőségi kivizsgálás menete
A férfiak esetében általában kétféle meddőségi problémáról beszélhetünk. Az egyik a közösülés képtelensége, vagyis impotencia, a másik a nemzőképtelenség, amit okozhatnak genetikai-, hormonális, vagy épp pszichológiai tényezők is. A férfi meddőségi kivizsgálás során a nemi úton terjedő betegségek kiszűrése, a sperma mennyisége és minősége, valamint az ondóvezeték átjárhatósága is fontos szerepet kap.
5 dolog, ami gátolhatja a fogantatást
A nem megfelelő étrend
A változatos, vitaminokban, rostokban, egészséges zsírokban és fehérjében gazdag étrend fontos szerepet tölt be szervezetünk és ezáltal reproduktív szervrendszerünk megfelelő működésében. A hétköznapokban sajnos a friss és egészséges fogások elkészítésére nem mindenkinek van ideje, ezért gyakran alakulnak ki hiányállapotok a szervezetben akkor is, ha egyébként egészségesnek érezzük magunkat. Egy vérvétel segítségével pontosabb képet kaphatunk róla, hogy érdemes-e valamire különösen figyelnünk étrendünk kialakításakor.
Ha pedig biztosra akarunk menni, étrendkiegészítőkkel és akár terhes vitaminokkal is hozzájárulhatunk a szükséges ásványi anyagok megfelelő szinten tartásához hétköznapjainkban.
Bizonyos gyógyszerek és kozmetikumok alkalmazása
Ha rendszeres gyógyszerszedés mellett szeretnénk babát tervezni, érdemes konzultálni róla kezelőorvosunkkal is. Vannak ugyanis olyan készítmények a fogamzásgátlókon kívül is, amik csökkenthetik a teherbeesés esélyét. Ilyenek például a sejtosztódást akadályozó szerek, az immunológiai problémákra alkalmazott készítmények, de még bizonyos kozmetikumok is.
A trikozán nevű gombaölő anyag, ami sok szappanban, tusfürdőben, dezodorban és szájvízben megtalálható például hatással lehet a férfi és női nemi hormonok termelődésére. Ezáltal csökkentheti a fogantatás esélyét. A parabén, ami pedig a samponok, testápolók, rúzsok gyakori összetevője, az ösztrogén hatásának modellezésével lehet hatással a termékenységre.
Súlyproblémák
A túl magas, vagy épp a túl alacsony testsúly is akadályozhatja a fogantatást. A családtervezés során igyekezzünk egészséges testsúlyunk fenntartására, vagy kialakítására, mivel a súlyunk komoly hatással van a hormonháztartásunk kialakítására. Az alultápláltság okozhatja például a ciklus leállását, hiszen a sikeres terhesség fenntartásának fontos előfeltétele, hogy a kismama és a baba megfelelő mennyiségű táplálékhoz jusson.
A túlsúly pedig szív- és érrendszeri problémákat okozhat, illetve növeli a terhesség alatti cukorbetegség kialakulását, ami veszélyeztetett terhességet okozhat.
Progeszteronhiány
Az egyik legfontosabb termékenységi hormon a progeszteron, aminek főbb feladatai között szerepel a méhnyálkahártya előkészítése a petesejt beágyazódására, valamint a terhességet is több oldalról támogatja. Hiányát egy egyszerű vérvétel segítségével ki lehet mutatni és hormonális készítményekkel, vitaminokkal és étrendkiegészítőkkel sikeresen kezelhető.
Káros szokások és szenvedélyek
Nemcsak a gyermekvállalás tervezésekor, hanem már jóval hamarabb is érdemes számolni a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás káros hatásaival. Bizonyos kutatások jelentős összefüggést mutattak ki ugyanis a 18 éves kor előtt megkezdett dohányzás és a későbbi meddőségi problémák kialakulásának valószínűsége között. A nikotin ráadásul nemcsak a női, hanem a férfi szervezetre is kimondottan rossz hatással van, például csökkenti a spermiumok számát és minőségét. Ezáltal azok nehezebben érik el az érett petesejteket és, ha a megtermékenyítés meg is történik, az embrió nem biztos, hogy életképes marad.
Káros szokásainkról a lombik program, vagy más meddőségi kezelések megkezdése előtt is érdemes már legalább három hónappal hamarabb lemondani. A dohányzás, az alkohol-, vagy kábítószer fogyasztás ugyanis a mesterséges megtermékenyítési eljárások sikerességét is negatívan befolyásolhatja.
Mit tehetünk a fogantatás elősegítésére?
Törekedjünk az egészséges életmód kialakítására, amiben egyaránt fontos a vitaminokban és tápanyagokban gazdag étrend, valamint a megfelelő mennyiségű mozgás is. Szervezetünket étrendkiegészítőkkel is támogathatjuk, a C- és D-vitaminok, a folsav, illetve a terhes vitaminok sokat segíthetnek a fogantatás támogatásában. Ezen kívül ne felejtsük, hogy legyünk türelmesek és megértőek magunkkal, ne akarjunk azonnali eredményt elérni. A stressz ugyanis éppolyan hátráltató tényező lehet, mint a különböző fizikai, vagy hormonális akadályok.
Nincsenek hozzászólások