Hogyan hat a Crohn-betegség a terhességre és viszont
Amikor babát szeretnénk vállalni a meglévő betegségeink is górcső alá kerülnek. Hogyan hat vajon a Crohn-betegség a terhességre?
Terhesség tervezése Crohn-betegséggel
Crohn-betegség hatása a fogamzóképességre
Kell-e számolnunk a terhességi szövődmények kockázatával?
Annak tudata, hogy a szervezetünk önmaga ellen dolgozik, ijesztően hathat, abban az esetben, ha korábban autoimmun betegséget diagnosztizáltak nálunk. Az egyik ilyen állapot a rengeteg kellemetlenséggel járó Crohn-betegség, amellyel nem egyszerű együtt élni, mert teljes mértékben át kell alakítanunk miatta az előtte megszokott étrendünket és kihathat akár az életvitelünkre is.
Amikor gyermekvállaláson gondolkodunk Crohn-betegként, aggodalom merülhet fel azt illetően, hogy milyen hatással lesz ez az autoimmun betegség a terhességünkre és a terhesség a betegségünkre.
Megfelelő orvosi felügyelet mellett és gondos tervezéssel a Crohn-betegséggel élő nők is vállalhatnak nyugodtan babát, így nincs mitől tartanunk.
Terhesség tervezése Crohn-betegséggel
A terhesség előtti tervezés kulcsfontosságú a Crohn-betegséggel élő nők számára. A fogantatás szempontjából legideálisabb az az időszak, amikor a betegség legalább 3-6 hónapja remisszióban van, vagyis tartósan nem okoz tüneteket. Az aktív gyulladás ugyanis nemcsak a teherbeesést nehezítheti meg, hanem a terhesség alatt is növelheti a szövődmények kockázatát.
Amikor Crohn-betegként úgy döntünk, hogy babát szeretnénk rendkívül fontos, hogy a gasztroenterológus szakorvossal és a szülész-nőgyógyász szakorvossal előzetesen konzultáljunk. A szakorvosok szakszerű támogatást tudnak nyújtani számunkra a biztonságos terhesség gondtalan megéléséhez.
A szakorvosokkal át kell tekintenünk, hogy a gyógyszeres kezelés igényel-e módosítást annak érdekében, hogy a babánk számára ne legyen ártalmas.
A szakorvosok megfelelő támogatást tudnak nyújtani ahhoz, hogy az étrendünket és az életmódunkat is teljes egészében a várandóság igényeihez tudjuk igazítani a betegségünk figyelembevételével.
Az orvosi kontroll elengedhetetlenül fontos szerepet játszik abban, hogy minden rendben menjen a babavárás időszakában is.
Crohn-betegség hatása a fogamzóképességre
A gyógyszeres kezelést igénylő aktív Crohn-betegség negatívan hathat a termékenységünkre. Az aktív Crohn-betegség megnehezítheti a teherbeesést, ezért az ideális állapot az, ha a betegség remisszióban van a fogamzás idején.
Rendkívül fontos tisztában lenni azzal, hogy a babavállaláskor figyelembe kell venni azt is, ha csak az apa jelölt Crohn-beteg, tekintettel arra, hogy a kezeléséhez használt gyógyszerek a spermiumokra is hatnak, ami pedig a termékenységre kihathat.
Férfiak esetében a Crohn-betegség kezelésére használt szulfaszalazin csökkentheti a spermiumszámot, ezzel megnehezítheti a gyermekvállalást. Azt illetően, hogy mivel helyettesíthetjük ki a gyermekvállalás tekintetében károsnak számító gyógyszereket és mikor célszerű ezeket más hatóanyagtartalmú készítményekre leváltani, mindenképpen a kezelőorvossal kell konzultálni.
A methotrexát hatóanyagtartalmú gyógyszer veszélyes a magzatra és az újszülöttre nézve is. Ez a gyógyszer mind férfiak, mind nők esetében súlyosan károsíthatja a magzatot, így a terhesség előtt és alatt is tilos a szedése. A nőknek kerülniük kell a kockázatot jelentő methotrexát szedését nemcsak a terhesség előtt és alatt, de a szoptatás idején is, mert az újszülötteknél hasmenést és véres székletet okoz ez a hatóanyag.
Érdemes szem előtt tartani a tényt, hogy a gyulladásos bélbetegségek (IBD) nagy valószínűséggel öröklődhetnek. Erről is fontos lehet beszélni a szakorvosokkal, főképpen olyan esetekben, amikor mindkét szülőnél diagnosztizált Crohn-betegség, vagy egyéb gyulladásos bélbetegség áll fenn.
Kell-e számolnunk a terhességi szövődmények kockázatával?
A legtöbb Crohn-beteg nő komplikációk nélkül hozhat világra egészséges babát, de ezeket a terhességeket mégis magas kockázatúnak tekintik általában. Az éppen aktív betegség növelheti a koraszülés, az alacsony születési súly, de akár a vetélés veszélyét is.
Ezek a kockázatok azért nagyobbak a Crohn-betegség mellett, mert egyrészt a betegség aktív időszakában a gyulladásos folyamatok a terhesség idején is fennállhatnak, ami komplikációkhoz vezethet, másrészt jelentkezhetnek a betegség következtében tápanyagfelszívódási problémák, amelynek kedvezőtlen hatása lehet a magzat fejlődésére.
A Crohn-betegséggel élő nőknek sem kell lemondaniuk a betegség miatt a babavállalásról. Nélkülözhetetlen azonban, hogy minden aggályukat osszák meg a kezelőorvosokkal, működjenek mindenben együtt és tartsák be szigorúan az orvosaik minden utasítását.
Ez a baba épsége érdekében elengedhetetlen. A legfontosabb a betegség remisszióban tartása a terhesség teljes időszakában az orvos által javalt biztonságos gyógyszeres kezeléssel és rendszeres kontrollvizsgálatok felügyelete mellett.
Amennyiben Crohn-betegséggel terhességet tervezel, ne halogasd az egyeztetést a gasztroenterológussal és a nőgyógyásszal!
Nincsenek hozzászólások