Miért maradhat ki a havi vérzés?
A szekunder amenorrhea, vagyis a havi vérzés elmaradása komoly gondokat jelezhet, emiatt mindenképpen figyelmet igényel. A kimaradt menstruáció hátterében különféle egészségügyi problémák húzódhatnak meg. Ha a menstruáció három hónapnál tovább kimarad, érdemes nőgyógyász szakorvossal is konzultálni. Mi okozhatja és milyen kezelést igényel ez az állapot?
Mi a különbség a primer és a szekunder vérzéskimaradás között?
Mi az oka annak, ha kimarad többször is a menstruáció?
Mennyire komoly probléma a vérzés kimaradás?
Milyen tüneteket tapasztalhatunk a menstruáció kimaradásakor?
Milyen kezelésre számíthatunk, amikor kimarad a menstruációnk?
Mi a különbség a primer és a szekunder vérzéskimaradás között?
A primer amenorrhea, avagy az elsődleges vérzéskimaradás olyan állapot, amikor az első vérzés nem jön meg a lányok esetében 15 éves korig.
Ez gyakran genetikai eltérések, késleltetett pubertás, vagy a reproduktív szervek fejlődésével kapcsolatos problémák következménye lehet.
Ezzel szemben a szekunder amenorrhea, vagyis a másodlagos vérzéskimaradás azoknál fordul elő, akik már korábban is menstruáltak, de három vagy több egymást követő ciklusban elmarad a menstruációjuk.
A szekunder amenorrhea jelentősen gyakrabban előforduló állapot a termékeny korú nők körében.
Mi az oka annak, ha kimarad többször is a menstruáció?
A kimaradó menstruáció gyakori probléma, amely a nők körében mindig aggodalmat kelt.
Bizonyos élethelyzetekben, vagy egészségügyi állapotok miatt következhet be a szekunder amenorrhea állapota korábban rendszeres ciklussal rendelkező nők esetében is.
Akkor érdemes foglalkozni a problémával, ha három egymást követő hónapban vagy annál hosszabb ideig nem menstruál az egyébként még termékeny életkorú hölgy.
Bár a leggyakoribb és persze leginkább magától értetődő oknak a terhesség tűnhet, számos egyéb egészségügyi tényező és életmódbeli hatás is hozzájárulhat ehhez az állapothoz.
A szekunder amenorrhea azaz a tartós vérzéskimaradás hátterében számos ok állhat. Vegyük ezeket sorra:
- Terhesség, szoptatás vagy menopauza: Ezek természetes életszakaszok, amelyek kiválthatják ideiglenesen a menstruációs ciklus leállását.
- Alacsony testsúly vagy gyors fogyás: A hirtelen súlycsökkenés vagy az alacsony testsúly megzavarhatja a hormonháztartást, ami miatt vérzéskimaradást tapasztalhatunk.
- Túlzott testedzés: Az intenzív testmozgás (különösen versenysportolóknál) gyakran okozhat menstruációs zavarokat.
- Étrendi rendellenességek: Az anorexia nervosa és a bulimia a hormonális egyensúly felborulásához vezethet és így a menstruációs ciklusra is kihathat.
- Elhízás: A túlsúly hormonális eltéréseket okozhat, amelyek befolyásolják a menstruációs ciklust.
- Policisztás ovárium szindróma (PCOS): A reproduktív hormonok egyensúlyának felborulása miatt a menstruáció rendszertelenné válhat.
- Pajzsmirigyproblémák: A pajzsmirigy alulműködése vagy túlműködése is okozhat menstruációs zavarokat.
- Hipofízis tumor: Az agyalapi mirigyben kialakuló jóindulatú tumor befolyásolhatja a menstruációs ciklust.
- Stressz: A stressz megzavarhatja a hipotalamusz működését, amely a menstruációs ciklus hormonális szabályozásáért felelős.
- Petefészek-kimerülés (korai menopauza): Ha a petefészkek 40 éves kor előtt kezdenek el kimerülni, az korai menopauzához vezethet. Ez az állapot a menstruáció kimaradásával jár.
- Krónikus emésztőszervi vagy kiválasztószervrendszeri megbetegedés: Az IBS (irritábilis bél szindróma) vagy IBD (gyulladásos bélbetegségek) vagy a veseelégtelenség okozhatja a menstruáció ciklusának zavarát.
- Gyógyszerek hatása: Bizonyos gyógyszerek, mint a fogamzásgátlók, kemoterápia, vérnyomáscsökkentők és mentális zavarok kezelésére használt szerek is okozhatják az amenorrheát, vagyis a vérzéskimaradást.
Mennyire komoly probléma a vérzés kimaradás?
Amennyiben a havi vérzés több hónapon keresztül is kimarad, érdemes rá figyelmet fordítani, mert jelezhet esetleges egészségügyi problémákat is.
Ha a menstruációnk három hónapnál hosszabb ideig szünetel, érdemes nőgyógyászhoz fordulni, mivel a probléma kezelés nélkül további komplikációkat is okozhat. A szekunder amenorrhea következtében felléphet például csontritkulás (az ösztrogénhormon alacsony szintje miatt a csontok gyengülése következhet be), illetve szív- és érrendszeri betegségek is kialakulhatnak.
A rendszertelen ovuláció miatt pedig meddőségi problémák is felmerülhetnek.
Milyen tüneteket tapasztalhatunk a menstruáció kimaradásakor?
Azon felül, hogy nyilvánvalóan nem jön meg a menstruációnk, tapasztalhatunk a vérzés elmaradása miatt egyéb tüneteket is:
- Mellméret változása
- Mellbimbó váladékozása
- Testsúlygyarapodás vagy -csökkenés
- Akne kialakulása
- Fokozott szőrnövekedés
- Hüvelyi szárazság
- Mélyülő hang
- Rendszeres fejfájás
Ezeket a tüneteket gyakran az alapbetegség okozza, amely a menstruációs ciklus zavarához vezet.
Milyen kezelésre számíthatunk, amikor kimarad a menstruációnk?
A kezelés attól függ, hogy alapvetően mi okozza a vérzéskimaradás (amenorrhea) állapotát. A hormonális egyensúlyzavar miatt elmaradó menstruáció kezelésére a legkézenfekvőbb megoldásnak a hormonterápia tűnik:
- Petefészek-kimerülés esetén: Hormonpótlás javasolt.
- PCOS esetén: Fogamzásgátló tabletta segíthet a ciklus szabályozásában. Ha az érintett páciens teherbe szeretne esni, ovulációt serkentő gyógyszereket írhatnak fel.
- Pajzsmirigyproblémák esetén: Pajzsmirigy hormonpótlás.
- Hipofízis tumor esetén: Szóba jöhet a tumor eltávolítása.
A fentieken túl rendszerint szükségessé válhat az életmódváltoztatás. A kiegyensúlyozott étrend bevezetésével a vitaminhiány tüneteket is kezelni lehet.
A rendszeres testmozgás és a stressz csökkentése megfelelő körülmények között segíthet a kimaradó menstruáció kezelésében.
Mindenképpen érdemes felkeresni a nőgyógyászt abban az esetben, ha a korábban rendszeres menstruációnk kimarad.
Az ok lehet ilyenkor terhesség, de a fentiekben ismertetett egyéb állapot is. Mindegyik esetben a nőgyógyász szakorvos hatékony segítséget tud nyújtani.
Nincsenek hozzászólások