Ösztrogéndominancia kezelésének lehetséges módjai
Az ösztrogéndominancia olyan állapot, amelynek számos kiváltó oka lehet. Mivel a hormonális egyensúly összetett rendszer működésének az eredménye és a szervezet egészére kihatnak a hormonok, alapos kivizsgálás előzi meg a diagnózist. Az orvos által javasolt kezelés alapjában véve attól függ hogy mi áll a túl magas ösztrogénszint hátterében.
Hogyan állítható helyre a hormonális egyensúly
Gyógyszeres kezelés lehetőségei
Hogyan állítható helyre a hormonális egyensúly
A hormonális egyensúlyhiány kezelése összetett folyamat, de a tünetek felismerése, mint a súlygyarapodás vagy a hangulatingadozás, az első lépés az ösztrogéndominancia kezelésében.
Az ösztrogéndominancia kezelése többféle módon lehetséges, attól függően, hogy milyen súlyos a probléma és mi okozza azt.
A bioidentikus hormonterápia (BHRT) hatékony kezelés lehet az ösztrogéndominancia esetén. A BHRT olyan hormonokat használ, amelyek növényi eredetűek. Ezek kémiai összetétele azonos a testünk által természetes módon előállított hormonokkal. A személyre szabható kezelés optimális megoldás jelen a tünetek enyhítése és a hormonális egyensúly helyreállítása érdekében.
Az endokrinológus szakorvos vagy a nőgyógyász javasolhat életmódbeli változtatásokat, mivel az étrend, a testmozgás és a stresszkezelés kulcsfontosságú szerepet játszanak a hormonok szabályozásában.
Az alacsony zsírtartalmú, magas rosttartalmú étrend, amely nagyon kevés feldolgozott cukrot tartalmaz, megkönnyítheti a májunk számára az ösztrogén feldolgozását. A tápanyagban gazdag ételekből összeállított étrend támogathatja a máj működését, és ezzel elősegíti a felesleges ösztrogénmennyiség lebontását és kiürítését a szervezetből.
Emellett a rendszeres testmozgás segíthet az egyénileg egészségesnek tekinthető testsúly és testzsírszázalék fenntartásában. A testzsír ösztrogént termel, emiatt fontos a normális keretek között tartása.
A stresszkezelési technikák, mint például a jóga és a meditáció, segíthetnek szabályozni a kortizol stresszhormon-termelést, amely közvetve befolyásolhatja az ösztrogénszintet, mivel a progeszteron termelődésének gátja lehet a túl magas kortizolszint. A stresszhormonok csökkentése segíthet egyensúlyban tartani az ösztrogén- és progeszteronszintet.
Bizonyos étrend-kiegészítők segíthetnek az ösztrogéndominancia kezelésében azáltal, hogy támogatják a májat, amely felelős az ösztrogén lebontásáért és kiürítéséért. Például a B-vitaminok, a magnézium és a probiotikumok támogathatják a máj működését és elősegíthetik az egészséges bélflóra fenntartását. A rendszeres méregtelenítés, például a rostban gazdag ételek fogyasztása és a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás, szintén segíthetnek abban, hogy a felesleges ösztrogén kiürüljön a szervezetből.
Mind az egészséges étrend kialakításában, mint pedig a megfelelő testzsírszázalék elérése érdekében fordulhatunk segítségért a dietetikus szakemberekhez.
Az alkoholfogyasztás elhagyása vagy a mértékletes alkoholfogyasztás segíthet a májnak lebontani az ösztrogént.
Nagyon fontos, hogy igyekeznünk kell csökkenteni és elkerülni a szintetikus xenoösztrogéneknek való kitettségünket. Lehetetlen teljesen elkerülni a szintetikus xenoösztrogéneket, de korlátozhatjuk az expozíciót.
Lehetőleg kerülnünk kell a xenoösztrogéneket tartalmazó növényvédőszereket (peszticideket). Válasszunk természetes vagy bio-élelmiszereket, és fogyasszunk hormonmentes húsokat.
Cseréljük le a műanyag tárolóedényeket és használjunk helyettük fém- és üvegedényeket az italok és ételek tárolására.
Gyógyszeres kezelés lehetőségei
Ha a magas ösztrogénszint növeli a rák kockázatát vagy súlyosbítja a már meglévő daganatos megbetegedést, az orvos agresszívebb kezeléseket javasolhat. Kevés olyan gyógyszer van, amely közvetlenül csökkenti az ösztrogént.
Általában az alapvető ok azonosítása és szükség esetén ezek gyógyszeres kezelése az elsődleges.
A kezelőorvos módosíthatja a gyógyszeres kezelés során alkalmazott dózist, ha a gyógyszerek magas ösztrogénszintet okoznak.
Gyógyszeres kezelés válik szükségessé akkor is, ha a szervezetünkben a rák az ösztrogén hatására terjed. A gyógyszerek közé tartoznak:
- Aromatáz inhibitorok: Az aromatáz inhibitorokat mellrák kezelésére használják. Megakadályozzák, hogy a zsírszövet ösztrogént termeljen. Az aromatáz inhibitorok közé tartozik az anasztrazol, exemesztán és letrozol.
- Gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH) agonisták: A GnRH agonisták leállítják a petefészkek ösztrogéntermelését.
Az ösztrogén szintjének szabályozása fontos az egészség fenntartásához.
Ha az ösztrogén szintje megemelkedik, orvosa segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában, a kiváltó okok feltárásával és kezelési lehetőségek ajánlásával.
Bizonyos esetekben szükség lehet a gyógyszerek módosítására, míg máskor az életmódbeli változtatások – egészséges étrend, a testmozgás, az alkoholfogyasztás korlátozása és a megfelelő minőségű alvás – segíthetnek az ösztrogén szintjének kiegyensúlyozásában.
Az ösztrogén kulcsszerepet játszik a szív- és érrendszeri, a reproduktív, valamint a csontok egészségének fenntartásában.
Azonban a túl magas ösztrogénszint kellemetlen tüneteket okozhat, amelyek szükségessé teszik az orvosi konzultációt.
Miután az endokrinológus vagy a nőgyógyász azonosította a magas ösztrogénszint okát, olyan kezelési lehetőségeket javasolhat, amelyek segítenek a tünetek enyhítésében és a hormonális egyensúly helyreállításában.
Nincsenek hozzászólások