A gyógyszertől az óvszerig – fogamzásgátló módszerekről tiniknek
A szexualitás tele van zavarba ejtő témákkal, amelyekkel kamaszkorban ciki előhozakodni. Ha te is kényelmetlenül érzed magad ahhoz, hogy ezekről nyíltan beszélj valakivel, akkor ez a sorozatunk neked szól. Ebben a blogcikkben azt a témát járjuk körül, hogy milyen módokon kerülheted el a nem kívánt terhességet és nemi betegségeket.
Velem úgysem történhet meg
Gondolják ezt nagyon sokan. Ez azonban sajnos nem igaz. Ma Magyarországon a 15 éves lányok kb. egyharmada túl van már élete első szexuális élményén és valószínűleg sokan közülük semmilyen formában nem védekeztek az első együttlét során. Ez azonban nagy hazárdjáték, mert bár a fogantatás a világ egyik legnagyobb csodája, mégis naponta több ezer lánnyal és nővel történik meg akarva vagy akaratlanul.
A fogamzásgátlás nem csak egy terhességet képes megakadályozni, hanem néhány módszere a szexuális úton terjedő betegségektől is megvéd.
Vegyük most sorra, hogy milyen lehetőségeid vannak, ha nem bíznád a véletlenre a szexet!
Hormonális fogamzásgátló módszer
A legtöbben talán a hormonális fogamzásgátló módszereket ismerik. Közülük a fogamzásgátló tablettákról már biztosan te is hallottál, de ebbe a csoportba tartoznak még a tapaszok, a hüvelygyűrűk, a gyógyszerleadó rendszerek és az injekciók is.
Ezek az eszközök azon az elven működnek, hogy a szervezetedbe bevitt hormonok segítségével leállítják a petefészked működését, így nem érik meg benne a pete. Ha pedig nincs érett petesejt, akkor nincs minek megtermékenyülnie.
A modern fogamzásgátló készítmények ma már nem okoznak durva mellékhatásokat, de fontos, hogy a számodra megfelelő típus kiválasztása nőgyógyásszal együtt történjen.
Ha nincs állandó kapcsolatod, akkor a fogamzásgátló mellett használj mindenképpen óvszert is, mert a tabletta nem fog megvédeni a szexuális úton terjedő fertőzésektől.
Fizikai akadályokat állító fogamzásgátló módszerek
Ha már óvszer, akkor beszéljünk egy kicsit azokról az eszközökről is, amelyek valamilyen fizikai úton akadályozzák meg a megtermékenyülést. Kevesen tudják, de az óvszerből létezik férfi és női változat is. Ez utóbbinak kicsit más az alakja, vastagabb és nagyobb méretű, mint a férfiaknak szánt kondom. Az óvszer nem csak a nem kívánt terhességtől véd, hanem a különböző nemi betegségektől és fertőzésektől is.
Ebbe a csoportba sorolható a pesszárium is, ami egy rugalmas kerettel ellátott szilikon vagy gumi eszköz, amelyet a hüvelybe felhelyezve kell használni.
Ennél egy kicsit kisebb, de szintén többféle méretben kapható mechanikus eszköz a méhszájsapka. Ugyanúgy szilikonból vagy gumiból készül és szintén a rugalmas keret segítségével feszül ki a hüvelyedben.
Opció lehet még a spirál, melyet nem a hüvelybe, hanem a méh üregébe szoktak felhelyezni, ezért ezt az eszközt csak orvos teheti fel.
A spirál már nemcsak fizikailag gátolja a spermium és a pete találkozását, hanem az általa kibocsátott kémiai anyaggal is. A spermicidek, azaz a spermaölő anyagok pedig a kémiai bénítást alkalmazzák a spermiumokkal szemben. Ezek általában habok, zselék vagy krémek, amelyeket együttlét előtt a méhszáj közelébe kell juttatni.
Egyéb technikák
Természetesen létezik a fogamzásgátlásnak egyéb, eszköz nélküli technikája is. Ezek közül az egyik a megszakításos közösülés, amely azt jelenti, hogy a fiú még a magömlés előtt kiveszi a péniszét a hüvelyből. Erről viszont tudni kell, hogy jelentős teherbeesési kockázattal bír, ezért a tinédzser nőgyógyászatban nem is szokták ajánlani.
A másik ilyen „természetes” fogamzásgátlási módszer az úgynevezett naptár módszer, amelynek lényege, hogy a ciklus közepén, a várható peteérés időpontja után körülbelül egy hétig ne történjen együttlét. Ez azonban a nem egyértelműen felismerhető peteérés, a különböző hosszúságú ciklusok esetén kamaszkorban még egyáltalán nem javasolt.
A számodra legmegfelelőbb fogamzásgátló módszer kiválasztásához kérd nőgyógyászod segítségét.
Nincsenek hozzászólások