A nőgyógyászati ultrahang vizsgálatokról kamaszoknak
Tinédzserként biztosan rengeteg kérdésed lehet a nőgyógyászati vizsgálatokkal kapcsolatban. Mi pedig szeretnénk neked segíteni, így ezen a blogon igyekszünk minden olyan témát és kérdést összeszedni, amelyet senki mástól nem mernél megkérdezni. Ebben a cikkben az ultrahangvizsgálatok témáját járjuk egy kicsit jobban körül.
Mi is az az ultrahang?
Az eszközt az 1970-es évek óta használják az orvostudományban, és segítségével az orvosok képesek képet kapni azokról a szervekről is, amelyeket egyébként beavatkozás nélkül, szabad szemmel nem láthatnának.
Az ultrahang tulajdonképpen egy nagyon magas frekvencián terjedő hanghullám. Az orvosi eszközökben ezt a hullámot elektromossággal feltöltött kristályok állítják elő. De ezek a kristályok nem csak kibocsátják a jelet, hanem be is fogadják a visszajövőket. Ezekből az oda-vissza áramló jelekből pedig egy szoftver segítségével az orvos számára kirajzolódik egy kép, amit te valószínűleg csak egy fekete-szürke pacaként értelmezel a monitoron. Ő azonban a szerveidet látja bennük.
A nőgyógyászatban két fajtáját használják ennek az eszköznek: a hasi és a hüvelyi ultrahangot.
Mikor szükséges az ultrahang vizsgálat?
A filmekből valószínűleg az rémlik, hogy ezt az eszközt leginkább a várandósság idején használják az orvosok. Ez egyrészről valóban így van, hiszen a kisbabák méretét és helyzetét manapság már ultrahanggal vizsgálják. Viszont ezzel a vizsgálattal számtalan rendellenesség és betegség is felismerhető és kiszűrhető, így egy egyszerű gyulladástól kezdve egészen a daganatok felismeréséig is használják ezt a nagyszerű készüléket.
Amit a hüvelyi és a hasi ultrahang vizsgálatról tudnod érdemes
A tinédzser nőgyógyászatban hüvelyi ultrahangos vizsgálatot csak indokolt panasz esetén végeznek, illetve akkor, ha már nem vagy szűz.
Ha még nem éltél nemi életet, akkor a hasi ultrahangot fogják a vizsgálat eszközének választani. Ilyenkor fel kell feküdnöd a vizsgálóasztalra, a hasadat bezselézik, mert a zselé megkönnyíti a hullámok útját a testedbe, aztán az ultrahangfej segítségével megnézik, hogy mi a helyzet odabenn.
A hüvelyi ultrahang szintén fekvő helyzetben történik, de az úgynevezett kengyelbe rakott, felhúzott lábakkal. Ez a pozíció kissé zavarba ejtő lehet, de az orvos így fér hozzá a legjobban a hüvelyedhez. A hüvelyi ultrahang vékony és hosszúkás vizsgálófejére az orvos először egy védőburkot fog húzni, majd úgy vezeti fel óvatosan azt a hüvelyedbe. Ott egy kicsit mozgatni is fogja, hogy teljes képet kapjon a kismedencédről. Ez a hüvelyi vizsgálat esetenként járhat egy kis kellemetlen, feszítő érzéssel, de normális körülmények között nem szabad ilyenkor fájdalmat érezned. Ha mégis így van, bátran jelezd ezt az orvosnak.
Így készülj az ultrahangvizsgálatra
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy egy nőgyógyászati ultrahangvizsgálat előtt kell-e pisilni, vagy sem. Ez attól függ, hogy hasi vagy hüvelyi ultrahangot készít az orvos.
Hüvelyi ultrahang előtt érdemes kimenni pisilni, a telt hólyag ugyanis leárnyékolhatja az ultrahang felvételeit, és így nem lesznek egyértelműen láthatóak a szervek.
A telt hólyag viszont a hasi ultrahang képének kimondottan jót tesz.
Ha nem vagy benne biztos, hogy mi lenne a helyes, akkor kérdezz rá nyugodtan az orvosnál, segíteni fog.
Nincsenek hozzászólások