A tablettákról tiniknek – Fogamzásgátló készítmények
A fogamzásgátlók az 1960-as évek óta teszik lehetővé a lányok és nők számára a felhőtlen szexualitást. Mára nagyon sokféle készítmény elérhető és ezzel a bőséggel együtt rengeteg tévhit is kering róluk. Ebben a blogcikkben most a fogamzásgátló készítményeket járjuk körbe tini szemmel.
Hogyan működik a fogamzásgátló?
A fogamzásgátló tabletták a női testben működő hormonokhoz hasonló vegyületeket tartalmaznak. A szervezetbe jutva leállítják a tüszőérést, vagyis nem fog kiszabadulni a megtermékenyülésre váró pete. Ha nincs pete, akkor pedig nincs terhesség sem. Ha mégis valahogy sikerülne egynek megszökni, akkor sem lehet gond, mert a tabletták képesek megakadályozni még azt is, hogy a megtermékenyített petesejt a méhfalba ágyazódjon.
Milyen típusai vannak?
A fogamzásgátlók között az alapján teszünk különbséget, hogy milyen női hormonokhoz hasonló hatóanyagok vannak bennük.
Az első és legnépszerűbb csoportba az úgynevezett kombinált fogamzásgátló tabletták tartoznak, amelyek a tüszőhormon és sárgatesthormon kombinációját tartalmazzák.
A kombinált tablettákat pedig még két további csoportra lehet osztani a szerint, hogy hogyan osztódnak el bennük a hatóanyagok. Az egyfázisúban minden tabletta pontosan ugyanannyi hormont tartalmaz, a többfázisúban pedig ugyanaz a hormonmennyiség a ciklushoz igazítva, változóan van elosztva.
A tinédzser nőgyógyászatban általában a kombinált fogamzásgátló tablettákat szokták javasolni.
A második csoportba az úgynevezett minipillek tartoznak. Ezek a tabletták csak sárgatesthormont tartalmaznak és nincs bennük ösztrogén. Eredetileg szoptató nők számára dolgozták ki őket, de a nőgyógyászok azoknak is ajánlják, akik trombózisra hajlamosak, visszeresek, túlsúlyosak vagy cukorbetegek.
Az utolsó csoportot pedig az úgynevezett esemény utáni tabletták alkotják, amely nagydózisú sárgatest hormont tartalmaznak. Ahogy a nevében is benne van, ez a tabletta a védekezés nélküli szex utánra lett kifejlesztve, amikor hirtelen kell megakadályozni a megtermékenyülést. Éppen ezért célszerű minél hamarabb, általában 72 órán belül bevenni.
Ez a tabletta azonban tényleg csak indokolt esetben alkalmazható. Vagyis akkor, ha teljesen biztos vagy benne, hogy nem sikerült védekeznetek.
Tények és tévhitek a fogamzásgátló készítményekről
A fogamzásgátló tablettáktól manapság már nem kell félni, hiszen jóval kisebb adag ösztrogént tartalmaznak, mint akárcsak azok, amelyeket például anno anyukád szedett. Ez azt jelenti, hogy sokkal kevesebb mellékhatással tudnak jóval hatékonyabbak maradni, mint az elődeik.
Kellemes mellékhatásuk közé tartozik, hogy tudni fogod, hogy mikor jön meg a vérzésed. Ráadásul a tabletták csökkenthetik a vérzés mennyiségét és a menstruáció fájdalmát is. A bőrödnek is jót tehetnek, mert csökkenthetik a szervezet faggyútermelését. Használatuktól mérséklődhet a mióma, az endometriózis és a kismedencei gyulladások előfordulásának valószínűsége is.
Viszont a hatásosságuk a pontosságon múlik. Ha elfelejtetted bevenni, nem lehet másnap duplázni. Ilyen esetben mindig a betegtájékoztatón olvasottak alapján cselekedj.
Tévhit, hogy a fogamzásgátló megvéd a szexuális fertőzésektől. A tabletták csak a terhességtől tudnak megvédeni. Ha nincs állandó partnered, akkor ne feledkezz meg az óvszerről sem.
A számos rendelkezésre álló készítmény közül nem könnyű választani, így azt javasoljuk, hogy a számodra legmegfelelő fogamzásgátó kiválasztásában kérd nőgyógyászod segítségét.
Nincsenek hozzászólások