A női nemi hormonokról A-tól Z-ig
Ha a női ciklusban zavar lép fel, amely esetleg még kellemetlen tünetekkel is jár, vagy nem sikerül bizonyos időn belül a vágyott terhesség, akkor nem árt megvizsgáltatnunk szervezetünk női nemi hormonjait, illetve azok állapotát. Ez a finoman működő rendszer ugyanis rendkívül érzékeny, amelyben a legapróbb változás is zavart idézhet elő.
A női nemi hormonok működésének biztosítéka, a ciklus
Egy egészséges nő hónapról hónapra átesik a havi vérzésen, melyet alapvetően a hormonok befolyásolnak. Az első menstruáció valamikor kamaszkorban következik be és onnantól kezdve a ciklusok menetrendszerűen követik egymást egészen a menopauza bekövetkeztéig.
A peteérés nagyjából (plusz-mínusz néhány nap) 28 naponta megtörténik, amelynek egész folyamatáért a női nemi hormonok a felelősek.
A női nemi hormonok
A ciklusért és a teherbeesésért felelős női nemi hormonokat a belső elválasztású mirigyeink termelik, úgynevezett endokrin rendszert alkotva. Ebbe a rendszerbe tartozik a hasnyálmirigy, a pajzsmirigy, az agyalapi mirigy és hölgyeknél a petefészek is.
A tüszőért két, az agyalapi mirigyben termelődő hormon felel.
Az egyik a tüsző érlelésében fontos szerepet játszó FSH, a másik a tüsző megrepesztéséhez elengedhetetlen LH. Amint az FSH hormon megérleli a tüszőt, úgy a petefészek dolgozni kezd, és elkezdi megtermelni a nőiesség egyik fontos hormonját, az ösztrogént. Az ösztrogén felelős azért, hogy a pete megfelelően érni tudjon, sikerüljön a teherbeesés és fontos szerepet játszik a csontok egészséges állapotának megőrzésében is. Ezen kívül a koleszterinszint szabályozásában és a másodlagos nemi jellegek kialakulásában, fenntartásában is részt vesz.
Az, hogy még mennyi megérlelni való petesejt van a petefészekben, arról az AMH, vagyis az anti müllerian hormon koncentrációjának vizsgálata adhat számot. Valószínűleg kevesen tudják ugyanis azt, hogy minden nő adott számú petesejttel születik, amelyek a kor előre haladtával előbb vagy utóbb elfogynak a petefészekből.
Amikor a hormonok játéka a csúcson jár, az agyalapi mirigy kibocsátja az LH hormont, ami megrepeszti a domináns tüszőt. Ez a peteérés, vagy ovuláció. Ovuláció során egy másik hormon, a progeszteron koncentrációja emelkedik meg a női testben, amely hormonnak a terhesség létrejöttében és fenntartásában van szerepe.
A fentebb felsoroltak mellett még más női nemi hormonok is fontos szerepet töltenek be a női nemi ciklusban. A prolaktin hormon szintén az agyalapi mirigyben termelődik és a szoptatásért felelős a hölgyek szervezetében. Szülés után serkenti a tejelválasztást és ebben az állapotban gátolja a tüszőérést is. A HCG női nemi hormon szintje a megtermékenyüléssel megemelkedik a szervezetben és segítségével tudják a terhességi tesztek kimutatni a várandóságot.
Mikor lehet szükség hormonvizsgálatra?
Ha a női nemi hormonok közül valamelyik nem működik megfelelően, vagy nem termelődik belőle elég, akkor a teherbeesés nehézkes lehet, vagy a ciklus elmaradhat. A ciklus eltűnését olyan kellemetlen tünetek is kísérhetik, mint például a megváltozott libidó, a hőhullámok, vagy az éjszakai izzadás. Ilyenkor érdemes ezekkel a tünetekkel szakorvoshoz fordulni és hormonvizsgálatot kérni.
A női nemi hormonok vizsgálata egyszerű vérvételből történik, amelyre nem szükséges éhgyomorra érkezni. Ha van menstruáció, akkor a különböző szakaszokban érő hormonokat különböző időpontokban szokták vizsgálni, hogy a szintjükről a megfelelő képet kaphassa a szakorvos.
Így lehet az, hogy a ciklus 3. és a 21. napján is vért vesznek a vizsgálatot kérő személytől. A kapott értékeket látva pedig a szakorvos megfelelő és hatékony terápiát írhat elő a problémák kezelésére.
Nincsenek hozzászólások