A menstruáció a reproduktív életszakaszunkban velünk maradó havi rutin. Jóllehet rendszeres jelenség az életünkben, olykor okoz meglepetéseket. Nem is biztos, hogy mindent tudunk már róla. Cikkünk öt olyan dologra világít rá, amelyek talán még a legtájékozottabbakat is meglephetik a menstruációról.
Minden hónapban néhány nap más
Miért kerüljön bejegyzésként a naptárba a menstruáció időpontja?
Mi az az öt dolog, amivel eddig lehet, nem is voltunk tisztában a menstruációnk kapcsán?
Minden hónapban néhány nap más
A nők számára a naptár jóval többet jelent, mint az eszköz, amely tájékoztat arról, hogy éppen melyik szakaszában járunk a folyó évnek. Számunkra az aktuális teendőinken, vagy szeretteink névnapjain és születésnapjain túl minden hónapban van egy bejegyzés, amely azt rögzíti, melyik napon menstruálunk.
A menstruációnk, ugyanakkor nem pusztán egy dátum, vagy a naptárban bejelölt néhány nap. Nagyon sok cikkünkben írunk a női ciklust lezáró és azt ugyanakkor újra is kezdő menstruációról. Amit azonban ebben a cikkben említünk a menziről, mindenképpen érdemes elolvasni, hiszen öt érdekességet foglalunk egy csokorba, ami újdonságként fog hatni.
Miért kerüljön bejegyzésként a naptárba a menstruáció időpontja?
A menstruációnk ciklusát nyomon követjük, regisztráljuk, mikor fog várhatóan megjönni, mert ez alapján tudunk tervezni minden programunkat.
Bejegyezzük a naptárba, hány napig tartott a menzeszünk, hiszen nőgyógyászati panaszok esetén a nőgyógyász szakorvos számára ennek is lehet jelentősége a diagnózis felállításakor.
Mivel tudatosan várjuk és tervezünk vele, lehet az a benyomásunk, hogy mindent tudunk a menstruációnkról. Valóban így van?
Életük során a nők körülbelül 450 menstruációs ciklust élnek át, ami rengeteg lehetőséget ad arra, hogy kiismerjük azt a megtapasztalásaink útján.
Mégis képes a menstruációnk olykor meglepetéseket okozni – és nem csak azzal, hogy a legváratlanabb pillanatban jelentkezik.
Nézzük, mi lehet még esetleg ismeretlen információ ezzel az ismerőssel kapcsolatban?
Mi az az öt dolog, amivel eddig lehet, nem is voltunk tisztában a menstruációnk kapcsán?
-
A menstruáció nem „fogamzásgátló”.
Az a 3-5 nap, amíg tart a menstruáció nem jelent védettséget a terhességgel szemben. Jó tudni, hogy bár a méhnyálkahártya leválik és vérzés kíséretében a méhnyakon keresztül kiürül a szervezetünkből, ez koránt sem jelenti azt, hogy a menstruáció idején nem is vagyunk fogamzóképesek.
Teherbe eshetünk a menstruációnk alatt is.
Itt az ideje, hogy eloszlassunk egy ősrégi mítoszt, ugyanis a menstruáció nem védelmez a terhességtől. Ennek több oka is van. Először is, néhány nő vérzik, amikor a petefészkük minden hónapban kienged egy petesejtet, amit ovulációnak hívunk, és azt hihetik, hogy ez a menstruációjuk. Az ovuláció során vagy a legfogékonyabb a terhességre. Tehát, ha ebben az időszakban szexeltek, valójában nagyobb esélyed van teherbe esni.
Előfordulhat, hogy közvetlenül a menstruációnk előtt vagy egy-két nappal a vérzés után ovulálunk. Mivel a spermium akár 3 napig is képes életképes maradni a testünkben, a közösülés a menstruáció idején, ha nem védekezünk, akár terhességhez is vezethet.
Jó tanács: Használj óvszert vagy alkalmazz valamilyen fogamzásgátló módszert a menstruációd idején is.
-
Nem „igazi” menstruáció a havi vérzés, ha fogamzásgátlót szedünk.
A vérzés, amely abban az életszakaszunkban havonta megjön, amikor fogamzásgátló tablettával védekezünk a terhességgel szemben, valójában nem menstruáció. Technikailag ezt a vérzést a fogamzásgátló tablettával rendszeresen bevitt hormonok „megvonása” váltja ki.
Ez kicsit más, mint a rendes menstruáció.
Általában a menstruációs ciklus közepén történik az ovuláció. Ha a petefészekben megérett petesejt kilökődik, de nem termékenyül meg, a hormonszintünk csökken. Ez a változás arra készteti a méhünket, hogy a belsejét bélelő nyálkahártyát ledobja. Ez ürül a testünkből menstruációként.
A fogamzásgátló tabletta a hormonokra hatva viszont megakadályozza az ovulációt. A legtöbb fogamzásgátló esetében, tulajdonképpen 3 hétig hormonokat szedünk, majd 1 hétig vagy nem kell szednünk tablettát, vagy hormonmentes tablettákat szedünk.
Bár a fogamzásgátló tabletta hormonális hatása az, hogy megakadályozza az érett petesejt kilökődését, általában azt nem gátolja, hogy a ciklus során a méhnyálkahártya megvastagodjon. A negyedik héten jelentkező menstruáció-szerű vérzés tehát a test reakciója a ciklus utolsó hetében a hormonhiányra.
-
A menstruációnk életünk során velünk együtt változik.
Amikor már úgy érezzük, hogy szinte napra biztosan tudjuk, mikor fog megjönni és mire számíthatunk a menstruációnk kapcsán, minden megváltozhat.
Ennek oka a folyamatos hormonális változás, amely egész életünkben elkísér bennünket.
Tiniként az első menstruációt követően a ciklus hosszabb lehet, vagyis több idő telhet el két menstruáció között. Egy tipikus ciklus egy tizenéves lány esetében 21 és 45 nap között lehet.
Idővel a ciklus rövidebbé és kiszámíthatóbbá válik: átlagosan 21 és 35 nap között lesz.
A perimenopauza idején a hormonváltozások megzavarhatnak. Ez a menopauza előtti években jellemző, amikor a testünk kevesebb ösztrogént kezd termelni.
Egyik menstruációtól a másikig eltelt idő rövidebbé vagy hosszabbá válhat, és a vérzésünk lehet erősebb, vagy enyhébb a változás hatására.
Ez az időszak akár 10 évig is tarthat, mielőtt beáll a menopauza és végleg abbamarad a menstruációnk.
Személyfüggő ugyan, de bizonyos életszakaszunkban erősebben tapasztalunk premenstruációs tüneteket (PMS) is. Erősebb görcs, vagy kínzóbb fejfájás jelzi előre a menstruációnk érkezését. Intenzívebb olykor a vérzésünk, máskor csak enyhébb vérzést tapasztalunk.
Sokaknál szülés után nem marad ki egyáltalán, másoknak a szoptatás idején egyáltalán nincs is menstruációja (ám jó tudni, hogy ennek ellenére teherbe eshet!).
Van, aki alig hogy betölti a negyvenet, máris belép a perimenopauza időszakába, másoknál ez kitolódik az ötvenes éveire.
A fokozatos változások normálisak, de a hirtelen jelentkező, szokatlan problémák, mint a nagyon erős vérzés vagy a kimaradt menstruáció, már rendellenességre, akár betegségre is utalhat.
Forduljunk nőgyógyászhoz, ha úgy érezzük, hogy valami nincs rendben!
-
A tampon és a betét nem az egyetlen lehetőségünk, hogy a higiéniánkról gondoskodjunk a menstruáció idején.
Egyéb lehetőségünk is van, hogy tisztán tartsuk magunkat a menstruációnk napjaiban.
A menstruációs kehely egy rugalmas „tartály”, amely a hüvelyünkbe illeszkedve fogja fel a vért a menstruációnk idején.
Használhatunk menstruációs bugyit is. Ezek rendkívül jó nedvszívó képességű, „szuperabszorbens” anyagból készülnek, és önmagukban is viselhetők a könnyebb napokon, vagy tamponnal együtt a nehezebb időszakokban a betét-bugyi kombó helyett. A mosható textilbetétek száradás után újra használhatók.
Ezek a termékek nemcsak költséghatékonyak, hanem a környezettudatos életvitelnek is szerves részévé válhatnak, mivel kevesebb hulladékot termelünk ha ezeket használjuk.
Néhány esetben a cserék között is hosszabb időt engednek számunkra.
Míg a tampont 2-8 óránként cserélni kell, a menstruációs kehellyel akár elnyújtható ez az időszak 12 órányira is, mielőtt kiürítenénk.
Minden opciónak van persze előnye és hátránya is. De némi próbálgatással megtalálhatjuk azt, ami az adott élethelyzetben a legkényelmesebb lesz számunkra.
-
A PMS még mindig rejtély.
Egy vagy két héttel a menstruációnk kezdete előtt jellemzővé válnak a dühkitörések, a levertség, a felfokozott étvágy, a puffadás és a hangulatingadozás.
Ismerős?
Minden nő más, de sokunk számára a PMS a női lét velejárója.
Ennek konkrét oka jelenleg még rejtély.
Úgy tűnik, ez a menstruációs ciklus során bekövetkező hormonváltozás az agyban végbemenő kémiai változásokkal és egyéb érzelmi állapotokkal, például depresszióval is egybecseng.
Ráadásul, amikor megjön a menstruációnk, ez a hullámvasút folytatódhat.
A menstruációt kísérő fájdalmak, görcsök, a puffadás, a hátfájás és a fejfájás, elhomályosíthatják a gondolkodásunkat. A fájdalom miatt nehezebb a feladatainkra koncentrálnunk.
Ez persze koránt sem jelenti azt, hogy képtelenek leszünk tevékenyen élni e néhány napban, de nőként meg kell tanulnunk ezeket az időszakokat kezelni. Esetleg úgy tűnhet, hogy több munkát igényel mindennek az elvégzése.
Az életmódváltoztatás általában a legjobb módja a PMS kezelésének.
Célzottan végezz naponta kb. 30 perc testmozgást a hét legtöbb napján, aludj éjjelente 8 órát, és ne dohányozz.
Az étrend is számít. Fogyasszunk gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát a fokozott szénhidrát igény kielégítésére, miközben kénytelenek leszünk a puffadás elkerülése érdekében csökkenteni a só, cukor, koffein és alkohol fogyasztását.
A nőgyógyásszal mindenképpen érdemes beszélni a súlyosabb PMS tünetekről, ha már az életminőségedet nagymértékben rontja.
Ha depressziós vagy szorongásos tünetek is kísérik a menstruáció időszakát, lehet, hogy komolyabb állapotról van szó.
Tényleges orvosi kezelést igényel mindenképpen a premenstruációs diszfórikus zavar (PMDD).
Mindenképpen konzultálj a nőgyógyásszal, ha nehezen kezeled a menstruáció időszakát!
Forrás: https://www.webmd.com/women/5-things-about-your-period
Kedves Andrea,
Javasoljuk, hogy konzultáljon egy szakemberrel, azzal kapcsolatban hogy Önnél mi állhat a vérzés kimaradásának hátterében. Nőgyógyászati vizsgálatra az alábbi linkre kattintva foglalhat időpontot:
https://foglaljorvost.hu/nogyogyasz/
53 éves vagyok három és fél hónapja hagytam abba a tri regol szedését,azota nem jött meg a menszeszem,terhes nem vagyok.
Kérdésem ezek után kell védekeznem?