Az elmaradt peteérés tünetei
A peteérés vagy más néven ovuláció az a folyamat, amikor a menstruációt követő körülbelül második héten az érett petesejt útjára indul a petefészekből. Ez a női ciklus egyik legfontosabb és egyben legrövidebb eseménye, hiszen mindössze 2-3 napig tart.
Az éréshez és a folyamat megindulásához az ösztrogén és a progeszteron hormonok összetett munkája felel. Azonban a női szervezet bonyolult és igen komplex működéssel bír, így ha bármi is megzavarja ezt az összjátékot, akkor ez a folyamat megakadhat.
Ebben a cikkben az elmaradt peteérés tüneteit és okait vesszük górcső alá.
A menstruációs ciklus
Egy átlagos menstruációs ciklus 28 napos, amelynek során a petefészekben található petesejt növekedni kezd egy hormon segítségével, amelyet FSH-nak hívnak. Ezt a hormont az érés második szakaszában egy másik, LH nevű hormon váltja fel, amely ha eléri a legmagasabb szintjét, megrepeszti a tüszőt, és a petesejt az útjára indul.
Ez a hölgyeknél általában az utolsó menstruációt követő 14. nap környékén történik, de persze kisebb-nagyobb eltérések lehetnek, hiszen nincs két egyforma szervezet.
A peteérésnek, vagy ovulációnak számtalan előjele lehet. Ilyen például a bővebb hüvelyi váladék, a megemelkedett testhőmérséklet, a középidős fájdalom (szúró érzet az alhasban), vagy a mellfeszülés. A peteérést követően néhány tized fokkal megnő a testhőmérséklet is.
Ha a petesejt nem találkozik útközben spermiummal, akkor kiürül a testből némi vérrel és méhnyálkahártyával együtt. Ezt hívjuk menstruációnak.
Ez a csodálatos folyamat alapvetően addig tud működni, amíg a női szervezet rendelkezik petesejtekkel, de időnként előfordul, hogy különböző állapotok vagy betegségek miatt hiba csúszik a gépezetbe.
Az elmaradt peteérés okai
Ha a ciklus bármelyik periódusa akadozni kezd, akkor könnyen lehet, hogy a pete nem érik be. Mivel ez egy rendkívül finom játéka a hormonoknak, ezért a legkisebb megborulás is okozhat fennakadást a folyamatban.
Gondot jelenthet például a policisztás ovárium szindróma (PCOS) nevű betegség, amely a hormonok közötti együttműködés zavara.
A cukorbetegség, valamint annak előszobája az inzulinrezisztencia szintén nagyban befolyásolja a petefészek működését.
A stressz, a nem megfelelő életmód vagy épp a változó kor előszobája, esetleg túl korai megjelenése is okozhat érési gondokat.
Az elmaradt peteérés tünetei egyébként igen jellegzetesek, így viszonylag könnyű felismerni őket abban az esetben, ha jelentkeznek.
Az elmaradt peteérés tünetei
Sok nő nincs tisztában vele, de minden hölgy véges mennyiségű petesejttel jön a világra. Ha már nincs elég a szervezetben, vagy valamilyen fentebb említett ok miatt a működésbe hiba csúszik, akkor az elmaradt peteérés tünetei figyelmeztethetnek arra, hogy menjünk utána a kérdésnek.
Ilyen sajátos tünet a hőhullámok és az éjszakai izzadás kialakulása, és természetesen a menstruációs ciklus teljes elmaradása, vagy annak zavara. Az éjszakai izzadás felébresztheti a tünettel küzdőket, így alvászavarokat is okozhat.
A hüvely szárazabbá válhat és csökkenhet a libidó is. Előfordulhat súlygyarapodás vagy hajhullás, esetleg szőrnövekedés is olyan helyeken, ahol előtte nem volt jellemző. (Például az arcon, vagy a hason.)
A hangulat is ingadozóvá válhat, sőt ingerlékenység vagy szorongás is megjelenhet az elmaradt peteérés tüneteként. A menstruáció elmaradása, vagy kimaradása pedig egyértelművé teheti, hogy valami nincs teljesen rendben a szervezetben.
Az elmaradt peteérés tünetei enyhébb esetekben enyhíthetők gyógynövényekkel, vagy természetes étrendkiegészítőkkel. Ugyanakkor feltétlenül kivizsgálásra szorulnak, főként, akkor, ha a tüneteket észlelő páciens épp családtervezés előtt áll.
Nincsenek hozzászólások