Terhesség menopauza után: lehetséges-e?
Eljutva a perimenopauza időszakába, sokunkat foglalkoztat ez a kérdés. Mint mindennek, ennek az „éremnek” is két oldala van. Egyrészt az aktív nemi életet élő és a gyermeknevelés időszakát már maguk mögött tudó 40-50-eseket amiatt foglalkoztatja a kérdés, hogy meddig van szükség a fogamzásgátlók alkalmazására. A még gyermekteleneket pedig éppen az izgatja, hogy van-e még számukra remény, hogy saját gyermeket hozzanak a világra.
Mik az esélyek?
Mindannyian hallottunk már anekdotákat arról, hogy a 40-es, 50-es éveiben teherbe esett valaki és vállalta is az anyaságot. A gyermekvállalás valószínűsége azonban az életkor előrehaladtával jelentősen csökken; a teherbeesés esélye természetes úton a menopauza után pedig már 0%.
Mégis, bizonyos körülmények között, teherbe eshetsz akkor is ha már túl vagy a változó koron. A meddőségi kezelések lehetővé teszik, hogy menstruációs ciklus nélkül is teherbe essen a nő.
Elmondható tehát, hogy van esélye, de vannak-e kockázatai is a saját gyermek vállalásának menopauza után?
Teherbeesés esélyei a menopauza különböző szakaszaiban
Lehet teherbe esni perimenopauza alatt?
Bár nem valószínű, mégsem lehetetlen, hogy nem tervezett terhességed legyen perimenopauza alatt. A legtöbb nő számára a teherbeesés esélye 35 éves koron túl már csökkenni kezd.
A termékenység egyre hanyatlik a késői 30-as éveinkben, és 40 éven túl pedig már jelentős, gyors csökkenés tapasztalható a fogamzásképesség tekintetében.
Amikor észleled a perimenopauza első tüneteit, például már kimarad egyik másik ciklusban a menstruációd, valószínűleg az érésre váró petesejtek száma jelentősen lecsökken az ováriumban.
Az ösztrogénszint változásai, a rendszertelen menstruáció, mindezeken túlmenően pedig a csökkent nemi vágy szintén megnehezíthetik a teherbeesést a perimenopauza idején.
Lehet teherbe esni menopauza alatt?
A menopauza szakaszában természetes módon nem lehet teherbe esni, mert a menstruáció erre az időszakra már rendszerint abbamarad.
Ha menopauza tüneteit észleled, ennek ellenére gyermeket szeretnél, konzultálnod kell a nőgyógyászoddal a lehetőségekről. A nőgyógyász szakorvos termékenységi teszteket végezhet, és a kockázatokról is tud kellő tájékoztatást nyújtani számodra.
A termékenységi vizsgálatok alkalmával ellenőrzik a termékenységet befolyásoló hormonok, például az anti-Müller-hormon (AMH) és a follikulus-stimuláló hormon (FSH) szintjét a szervezetedben. E vizsgálatok eredményei megmutathatják, hogy a következő néhány évben milyen valószínűséggel eshetsz teherbe.
Lehet teherbe esni posztmenopauzában?
Általában nem szokott bekövetkezni természetes terhesség a menopauza után, mert a petesejtérés már teljesen abbamarad, így nem következik be ovuláció sem.
Azonban az asszisztált reprodukciós technológia (ART) módszerei lehetővé tehetik a terhességet posztmenopauza alatt is.
IVF menopauza után
Teherbe eshetsz meddőségi kezelésekkel, például in vitro megtermékenyítéssel (IVF). Az IVF az ART egyik formája, amely során a petesejt megtermékenyítését a spermával laboratóriumi körülmények között érik el.
A megtermékenyítés után az embriót beültetik a hormonkezelésekkel előkészített méhbe.
A posztmenopauza szakaszában már petesejt donorral hajtják végre az IVF folyamatát. A donor petesejteket ilyen esetben a partnered spermájával vagy donor spermával termékenyítik meg mesterséges úton.
Ha korábbról vannak lefagyasztott petesejtjeid, azokat is felhasználhatod IVF-hez, még akkor is, ha már átestél a menopauzán.
A menopauza utáni terhesség kockázatai
Több kockázattal jár, ha idősebb korban vállalunk gyermeket. Általában negyven év felett már jóval nagyobb az alábbiak kockázata terhesség esetén:
- Császármetszés (C-szekció)
- A baba kromoszómarendellenességgel születik, mint például Down-szindróma
- Vetélés
- Koraszülés
- Terhességi toxémia, vagy magas vérnyomás terhesség alatt
A menopauza három szakaszának az előrehaladtával egyre kisebb az esélye a spontán teherbeesésnek, ám nem tekinthető lehetetlennek. Perimenopauza időszakában még van esélye a nem várt terhességnek, emiatt érdemes a testre szabott fogamzásgátlás módszerei kapcsán konzultálni a nőgyógyásszal.
A posztmenopauza elérése már lehetetlenné teszi a természetes úton létrejövő terhességet. Ha már átestél a menopauzán, de szeretnél teherbe esni, beszélj a nőgyógyászoddal a mesterséges megtermékenyítés, vagyis az IVF lehetőségéről.
Életkortól függetlenül, ha gyanítod, hogy terhes lehetsz, keresd fel a nőgyógyász szakorvost, annak érdekében, hogy megbizonyosodj az állapotodról. Amennyiben valóban terhes vagy, mindenképpen javasoljuk, hogy a baba kihordását orvosi felügyelet kísérje végig a baba és a te egészséged és biztonságod érdekében, különösen akkor, ha az életkorod ezt már indokolja.
Nincsenek hozzászólások